Sari la conținut

[ Propunere ] Adaugare buton "preview"


@LeX

Postări Recomandate

Nume : @LeX

Care este sugestia/propunerea dumneavoastră? : Propun adaugare in editorul de text butonul "preview" ce va avea ca rol previzualizarea postarii 

Cum va ajuta această sugestie/propunere comunitatea? : ii poate ajuta pe cei ce utilizeaza bbcoduri sau alte elemtente sa previzualizeze mai amplu postarea pentru a se evita greselile ortografice sau estetice.

  • Like 1
  • Fortzaaaa 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:pros: Nu e o idee rea,dar e posibil sa incarce forumul,lucru pe care nu il dorim,ca si  o rezolvare partiala a problemei ar putea fi ca functia de Preview sa fie accesibila doar gradelor care chiar ar avea nevoie,aici ma refer la STAFF-ul comunitatii si la cei care sunt Server Manager,cei care nu au grade sa nu o aiba
Astept parerea lui XTream,sigur s-a mai gandit la asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, BandB a spus:

:pros: Nu e o idee rea,dar e posibil sa incarce forumul,lucru pe care nu il dorim,ca si  o rezolvare partiala a problemei ar putea fi ca functia de Preview sa fie accesibila doar gradelor care chiar ar avea nevoie,aici ma refer la STAFF-ul comunitatii si la cei care sunt Server Manager,cei care nu au grade sa nu o aiba
Astept parerea lui XTream,sigur s-a mai gandit la asta

Scuze ca raspund si nu astept, dar functia de preview este deja existenta in ipb, doar ca tema curenta a dezactivat acel buton
https://invisioncommunity.com/4guides/how-to-use-ips-community-suite/managing-your-community/previewing-post-content-r266/

nu stiu daca acest buton are legatura cu toolbar customization nu cred ca ar fi un buton personalizat
https://invisioncommunity.com/4guides/themes-and-customizations/editor-and-emoticons_327/customizing-editor-toolbars-r132/
https://invisioncommunity.com/4guides/themes-and-customizations/editor-and-emoticons_327/adding-custom-editor-buttons-r134/

Din cate stiu eu IPB ar trebui sa aiba aceasta implementare, dar din cauza ca s-au facut modificari la toolbar sau la tema, acesta a fost pierdut sau avariat codul sau... chiar eliminat intentionat din anumite motive.


Scuze, nu mai stiu IPB de mult, am lucrat pe versiuni mai vechi de IPB iar versiunile acestea noi mi se par prea automatizate, prea personalizabile la orice, prea multe categorii unde poti edita prea multe :))


@X-Tream ?
 

Editat de @LeX
  • Like 1
  • Fortzaaaa 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Ares a spus:

@Alexandru merge sa rezolvam ceva, fara sa dam ShutDown la forum?😅 Daca da, aveti OK din partea mea.

teoretic nu ar trebui sa fie probleme de genul cacesta, pentru ca IPB salveaza deja contentul inainte de a fi postat, de asta exista si butonul 'preview' in tema initiala de la IPB
IPB salvarea contentului inainte de a fi postat, asta ar fi o masura de siguranta pentru a preveni rescrierea codului html, adica daca cineva scrie un cod html, sa nu se rescrie peste codul initial.
spre exemplu butonul "sursa" unde pare a fi un buton personalizat adus din ACP in editorul public. ( probabil nu este personalizat dar este adus din ACP )
daca scriu un topic cu "sursa" va rescrie elementele peste cele existente
deviez de la subiect...
cum am spus, IPB salveaza continutul intr-un bloc {{Content}} inainte de a fi postat, iar butonul de "preview" ar trebui sa afiseze acest bloc ( intr-un div generat daca nu ma insel ).

  • uau 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate