Sari la conținut

[Știri IT] - Noul Xiaomi 13 Pro - Review


seven7sin

Postări Recomandate

  • Xiaomi 13 Pro a debutat la MWC 2023, în Barcelona, dar la drept vorbind pentru mine debutul sau e asociat mai degrabă cu Germania, cu vizita la institutul Leica de lângă Frankfurt. Acolo am avut ocazia să văd piese istorice din optică germană şi să aflu mai clar ce implică parteneriatul Leica-Xiaomi. El e încă proaspăt, inaugurat de Xiaomi 12S Ultra în 2022 şi continuat acum pe seria Xiaomi 13.
  •  
  • Xiaomi 12 Pro a debutat în primăvara lui 2022 la Viena şi s-a poziţionat că "telefonul cu 3 camere de 50 MP bune la toate şi care lasă loc de Ultra". În cazul lui Xiaomi 13 Pro, parcă e mai puţin loc lăsat pentru un Ultra şi se ia mai în serios ca un flagship pur-sânge. Mă refer la faptul că are procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ecran AMOLED LTPO mare, stocare UFS 4.0, RAM LPDDR5X şi o încărcare la 120W. Bonus: senzorul Sony de 1 inch de pe Xiaomi 12S Ultra s-a reîncarnat aici. Ştiu, e mai degrabă "senzor echivalent cu 1 inch". 
  •  
  • Aşa cum scriam şi în unboxing, "ceramica s-a întors" şi în afară de Xiaomi 13 Pro nu prea o mai vedem pe alte telefoane. Mai sunt şi alte premiere şi rarități: e primul nostru contact cu MIUI 14 şi vedem o cameră telephoto cu funcţie Closep, cu captură la 10 cm şi sistem "floating lens". Leica îşi aduce aportul la nivel de tehnologie optică, calibrare a culorilor, filtre şi know how pe partea de lentile şi protecţie anti ghosting şi flare. Ce e clar e că avem aici un telefon care "e mai flagship" decât Xiaomi 12 Pro. 
  •  
  • Prima senzaţie legată de Xiaomi 13 Pro este faptul că e mai greu decât mă așteptam. La 210 grame nici nu avea cum să fie altfel. În rest ca design se vede şi se simte că un flagship adevărat. În față are Gorilla Glass Victus, iar în spate ceramică, o raritate în ziua de azi. 
  • Modelul nostru, cel pe care l-am testat e Ceramic Black, dar puteţi opta şi pentru Ceramic White, Ceramic Flora Green sau Mountain Blue (ultimul cu silicon-polimer). Construcţia e ireproșabilă şi am apreciat faptul că vine din fabrica cu o husă TPU la pachet, plus o folie pe ecran. E manevrabil, poate puţin alunecos la început, dar te înveţi repede cu el. 
  •  
  • Ce pot confirma e că greutatea e distribuită mai ales spre partea de sus, cu camera. Bilă albă pentru certificarea IP68. Măsoară 8.4 mm în talie şi are o rama din aluminiu. Spatele atrage nişte amprente şi grăsime, fiind lucios, dar parcă mai puţin decât sticla clasică. Butoanele sunt comode şi puse la îndemână, ca şi cititorul de amprente pus fix unde trebuie pentru a ajunge cu degetul la el.
  •  
  • Îmi place designul modulului foto de aici, care chiar dacă e mare, e pus pe un soi de dom cu vârf tăiat, pe un platou, un podiş foarte simetric şi clar delimitat. Cumva văzând acest modul foto încep să îl apreciez mai mult decât pe cele rotunde.
  •  
  • Ecranul lui Xiaomi 13 Pro ste un LTPO AMOLED, de calitate, un panou de 6.78 inch cu unghiuri largi de vizualizare, 1 miliard de culori şi un cititor de amprente optic integrat în el. La microscop ne-a arătat că vine cu o configuraţie clasică de pixeli de tip Pentile Matrix. Avem şi decupaj pilulă centrat, pentru camera selfie. Privind capacitățile lui, el oferă 120Hz, Dolby Vision și HDR10+.
  •  
  • Faptul că e un panou LTPO înseamnă că refresh rate-ul poate coborî până la câţiva Hz, ducând la o economie semnificativă de energie. Are rezoluţie de 3200 x 1440 pixeli, protecţie Gorilla Glass Victus şi atinge până la 1900 de nits luminozitate, pe hârtie. Am văzut câteva live-uri de la Skrillex şi trailerul de la filmul Flash şi am avut parte de o gamă largă de culori, doar lucrăm cu un panou 10 bit aici.
  •  
  • Pare mai luminos decât ecranul de pe Xiaomi 12 Pro, are unghiuri largi de vizualizare şi e responsiv şi satisfăcător inclusiv la jocuri. La testul cu luxmetrul am atins un impresionant 858 LUX, ceea ce face oficial acesta cel mai luminos telefon Xiaomi. E pe locul 4 în ierarhia noastră, peste Galaxy S23 Ultra şi S22 Ultra, dar şi Xperia 5 IV. Sub Galaxy S22+ şi vivo X90 Pro. Ca idee predecesorul Xiaomi 12 Pro atingea doar 557 LUX.
  •  
  • Ca de obicei pentru un Xiaomi, avem o sumedenie de opţiuni şi setări pentru ecran, de la luminozitate, la luminozitate la expunere la soare (Sunlight Boost). Culorile se pot calibra în modurile Viviv, Saturated şi Original. Prima este DCI-P3, a doua extra saturata şi a treia sRGB. Poţi umbla la temperatura culorii cu slidere la fiecare din opţiuni. Mai există, de asemenea, reglaje pentru saturare, nuanţa, contrast şi gama, dar şi tuning de fineţe pentru culori. Mai sunt şi setări avansate, dar deja se complica prea mult treaba.
  •  
  • Refresh rate-ul se poate seta între 60 şi 120 Hz, dar există şi modul Default, care e un soi de Auto. Poate scădea şi până la 1 Hz. Avem parte şi de Widevine L1 DRM, funcţii AI IMage Engine, cu upscaling şi un soi de conversie de la SDR la HDR. Rezoluţia se poate seta pe Full HD sau 1440p. 

                                                                                                                     

 

                                                                                                                        Sursa:mobilissimo.ro

 

  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate