Sari la conținut

[Stiri lume] România, cuprinsă de caniculă. În Timișoara, termometrele arătau 42 de grade Celsius la umbră


unguru

Postări Recomandate

image.png

Cupola de foc s-a lăsat peste România cu trei coduri rele de caniculă: roșu în cinci județe din vestul țării, portocaliu și galben în rest.

 

42 de grade la umbră, în Timișoara

La 42 de grade la umbră, recordul Timișoarei din ultimii 15 ani, oamenii au căutat puțină răcoare în case sau la centrele de prim ajutor, dacă erau deschise. Cine a simțit că nu mai poate, a chemat ambulanța. Medicii ne transmit să ne ferim cât putem de soarele crud și în zilele care vin, pentru că luna lui cuptor este periculos de fierbinte pentru oameni și animale.

La amiază, o femeie din Timișoara a căzut din picioare în fața unei biserici. Din cauza căldurii a simțit că se sufocă.

Femeie: Acolo la biserică am căzut. Mi s-au îmmuiat picioarele și am picat.

Numai în Timișoara, până la prânz, zeci de oameni au ajuns la spitalul de urgență doborâți de soarele puternic.

Mihai Grecu, șef UPU Spital Județean: De azi dimineață până acum la noi s-au prezentat peste 50 de persoane, ceea ce e relativ mult pentru o dimineață de sâmbătă. Peste 10 persoane au fost cu afecțiuni care au fost fie agravate de căldură, fie determinate de căldură.

Pentru județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare și Sălaj meteorologii au emis cod roșu de caniculă. În Timișoara, temperaturile au depășit recordul ultimilor 15 ani pentru luna lui cuptor.

Erau 42 de grade Celsius, la umbră. O temperatură record pentru luna iulie, spun meteorologii. O temperatură similară a mai fost înregistrată în anul 2007, când termometrul a indicat 41,1 grade Celsius. Sâmbătă, recordul a fost doborât.

Cine n-a mai suportat zăpușeala din apartamente a căutat apă rece afară.

În oraș au apărut centre de prim-ajutor pentru caniculă. Dar, în Timișoara funcționează patru centre de prim-ajutor amplasate în cele mai aglomerate zone. Reporterul PRO TV a mers la unul dintre aceste puncte, însă din păcate, este închis în cea mai călduroasă zi. DSP a transmis că programul de lucru este de luni până vineri.

În Cluj-Napoca, oamenii au făcut baie în fântânile arteziene

În Cluj-Napoca, un centru deschis i-a ajutat pe trecători să-și continue cu bine drumul. Oricine e binevenit să-și tragă sufletul la umbră și să bea un pahar de apă.

Bărbat: Am fost în Oser, la piață.

Reporter: Și a fost neapărată nevoie să mergeți, pe căldura asta?

Bărbat: Nu am fost de 3 săptămâni, stau în casă, că am probleme cu sănătatea. Trebuie să mă mai mișc.

Un tânăr n-a mai așteptat să ajungă acasă și a făcut duș chiar în fântânile arteziene din oraș.

Tânăr: E cald. De aia ne răcorim. M-am udat cu apă de la fântână.

A fost pârjol în mai toate orașele mari.

Măsurătorile standard făcute sâmbătă la stația meteorologică Filaret arătau că nu au fost mai mult de 38 de grade în Capitală. Însă dacă vorbim de temperaturile resimțite - au fost până la 43 de grade. Iar la soare a fost chiar și mai cald.

Femeie: Rău, greu, ne-am băgat la umbră la pom, dacă ni se face rău ne ducem aici la cimitir.

Duminică, canicula se concentreaza în sudul țării unde va fi cod portocaliu, iar temperaturile vor ajunge la 41 de grade la umbră.

SURSA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate