Sari la conținut

"N-am televizor acasa si merg la prietena mea!" :) Ce motive amuzante invoca romanii cand sunt prinsi pe strada, fara declaratie, dupa ora 23


Mirela

Postări Recomandate

Romanii nu mai au voie sa iasa din casa intre orele 23:00 si 05:00 din cauza restrictiilor impuse de autoritati pentru a limita raspandirea coronavirusului. 

n-am-televizor-acasa-si-merg-la-prietena-mea-ce-motive-invoca-romanii-cand-sunt-prinsi-pe-strada-fara_1_size6.jpg.7c6eaccaa53aeb315de11ad6b0b512eb.jpg

Iesirea din casa in intervalul 23:00-05:00 este posibila doar pe baza unei declaratii in care trebuie notat motivul pentru care este necesara deplasarea. Unii dintre romani incearca sa fenteze autoritatile si ies fara a avea hartia asupra lor. Iata cateva dintre motivele pe care le invoca atunci cand sunt opriti de oamenii legii:  

 

"Scriu urat. Ma credeti?" 

"Nu va mint, recunosc… M-a dat afara din casa. Ce era sa fac?"

"Nu am televizor acasa. Merg la prietena mea."

"Am avut declaratia in mana, dar n-am fost atent o secunda si am pierdut-o."

"In declaratie scrie sa o completez cand ies din casa, dar eu de duminica nu am mai ajuns acasa."

"Chiar va cautam sa va spun ca nu e corect de la ora 23:00. Macar pana la 12 noaptea sa avem voie sa iesim."

"Pe cuvant ca ma duceam in casa, dar mai am exact 500 de pasi de facut ca sa ma premieze telefonul."

"Am vrut sa verific daca va faceti treaba! Felicitari!"

Singurele motive pentru care romanii au voie sa se deplaseze in afara locuintei intre orele 23:00-05:00 sunt: 

  • interes profesional;
  • asistenta medicala care nu poate fi amanata sau realizata de la distanta;
  • achizitionarea de medicamente necesare urgent;
  • ingrijirea sau asistenta copiilor sau a persoanelor varstnice, bolnave sau cu dizabilitati;
  • deplasari in afara localitatilor ale celor care sunt in tranzit sau efectueaza calatorii care se suprapun cu perioada interdictiei;
  • decesul unui membru al familiei.

sursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate