Sari la conținut

Samsung Galaxy S20 FE 5G Review: fratele vitreg


CronoS.8vwe

Postări Recomandate

aH0SL1V.jpg

Seria Galaxy S20 de la Samsung a fost completata cu doua noi modele la final de septembrie, cand au fost prezentate S20FE si S20FE 5G. Prin programul Orange Smartphone Tester, cei de la Orange ne-au trimis in teste varianta 5G pe care am folosit-o timp de 3 saptamani drept telefon principal.

Design si constructie

Software si performanta

Ecran si sunet

Camera foto si video

Baterie si autonomie

Pret, concluzie, puncte pro si contra

Design si constructie

S20FE 5G pastreaza in linii mari design-ul seriei si vine cu mici schimbari care pe unii ii vor incanta, iar pe altii mai putin. Constructia este de tip sandwich, cu o rama de aluminiu, dar la fel ca in cazul lui Note 20, spatele este din plastic. Subiectul plastic sau sticla tine de gusturile fiecaruia, iar pe mine strict personal nu ma deranjeaza daca acesta este de calitate si oricum as folosi husa indiferent din ce e construit telefonul. In schimb pot spune ca se simte o diferenta minora de premium intre S10 si S20FE 5G in momentul in care le tii pe ambele in mana. Daca premium este de nota 10, acesta este de un 9- 9.5.  Alt aspect pe care il imparte cu Note 20 este ecranul drept. Este singurul din gama S20 care foloseste un ecran drept si sincer chiar imi era dor de un telefon Samsung performant cu ecran drept.

Revenind la plastic, finisajul este de calitate iar amprentele stau pe el superficial spre deloc. Este placut la atingere dar daca ai mainile aspre obligatoriu va trebui sa il tii in husa ca sa nu-ti alunece din mana. Culoarea ajunsa la mine, roz de iarna cum ii spun eu, arata foarte bine si ii ofera un aspect minimalist cand il privesti din spate.

Bumper-ul camerei foto are dimensiuni decente si e in trend cu fratii mai mari din serie. Butonul de deblocare si cel pentru volum se regasesc pe partea dreapta in pozitii convenabile, dar mi-ar fi placut ca feedback-ul sa fie putin mai pronuntat. Butonul de bixby a disparut complet iar partea stanga a ramas curata, fara butoane. Camera de selfie se afla intr-un hole-punch pe mijloc.

A pastrat certificarea IP68 si singurul „handicap”, care este discutabil dupa cum ziceam si mai sus, il reprezinta plasticul. Eu unul n-am nimic impotriva lui.

Software si performanta

Android 10 cu interfata OneUI 2.5 il gasim pe S20FE 5G. Practic daca ai avut orice telefon Samsung de peste 1000 de lei in ultimii 2 ani de zile o cunosti foarte bine si nu are schimbari majore aici. O apreciez pentru multitudinea de personalizari pe care ti le pune la dispozitie, incepand de la cate randuri si coloane de iconite poti avea pe ecran pana la ce aplicatii vrei sa stergi,sa dezactivezi sau macar sa le ascunzi de pe telefon daca vrei cat mai putin bloatware. Ce mai apreciez aici e ca si Samsung s-a angajat sa ofere suport pentru 3 actualizari majore de OS, astfel ca ultima versiune de Android pe care S20FE 5G o va primi este Android 13.

Surpriza pe partea de specificatii in cazul lui S20FE 5G este ca vine si in Europa dotat cu procesorul Snapdragon 865 si nu mai suntem nevoiti sa platim aceiasi bani pentru o versiune inferioara (cum era in cazul lui S20, care vine doar cu Exynos). Snapdragon 865 este la ora actuala al doilea cel mai performant procesor disponibil pentru telefoanele cu Android, primul fiind Snapdragon 865+ iar diferentele dintre ele sunt foarte mici. Alaturi de procesor avem 6GB RAM si 128GB stocare, dar exista si varianta cu 8GB RAM si 128/256GB stocare. Varianta testata de mine are 6GB RAM si la inceput am fost putin sceptic si as fi preferat 8GB in varianta de baza evident. Folosind telefonul, mereu a fost ca viteza peste S10 care spre exemplu are 8GB RAM. Nu am sesizat nici un moment in care sa nu-mi ajunga 6GB RAM, dar daca veti tine telefonul 3 ani e posibil ca in timp lipsa a 8GB sa fie simtita.

resursa

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate