Sari la conținut

Review Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 – Un mix de generatii!


BoGdY

Postări Recomandate

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-1.thumb.png.535d7f433bad6047b7f48f85c3fcb31d.png

 

Moda remasterizarilor se pare ca nu a fost doar ceva temporar si urmeaza sa stea pe langa noi mult timp. Pana acum a produs si jocuri bune, dar si esecuri care au facut publicul sa se intrebe daca este ok ce se intampla. Dar haideti sa ne concentram pe jocurile ce au primit o noua viata si care au trezit in noi ceva ce credeam uitat. Este cazul si cu Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2, care a dat ceasul inapoi si m-a trimis intr-o era in care skateboarding-ul era sportul despre care vorbeau toti pustanii de varsta mea si muzica pop-punk era pentru tineri, ce este acum Billie Eilish sau ce mai asculta adolescentii.

Cea mai mare temere a mea era ca atmosfera sa nu se schimbe

Cand am auzit despre remasterizarea primelor doua jocuri din serie m-am temut. Imi era frica ca ceea ce le facea speciale va disparea. Din fericire, Vicarious Visions a facut o treaba superba si a creat ceva special. A pastrat atmosfera primelor doua jocuri si a combinat-o cu aerul fresh adus de noua generatie de skateri. In acest fel Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 este un mix perfect: de la posibilitatea de a juca cu Tony Hawk, cat si cu fiul sau Riley pana la coloana sonora care combina melodii clasice precum Rage Against the Machine – Guerilla Radio si Goldfinger – Superman, cu vibe-uri noi de la nume precum A Tribe Called Quest, FIDLAR si Skepta.

 

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-5-1120x630.thumb.png.2a3845131a7b1be4b17c2c8b6873cf4c.png

 

Cred ca cea mai grea incercare a acestui joc era aceea de a ramane relevant. Prin includerea unui astfel de soundtrack si a skaterilor din generatii diferite, cred ca a reusit asta din plin. Astfel Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 va fi actual pentru adolescentii de acum, dar va trezi nostalgia din „bosorogi” ca mine care se bucurau de jocurile astea acum peste un deceniu in urma.

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-6-1120x630.thumb.png.96e9458c6b54dad76041cac1faa346ab.png

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-11-1120x630.thumb.png.7f29e893799c759563b488cbcd3d35f3.png

 

Doua jocuri unite sub acelasi acoperis

Alt semn de intrebare era modul in care cele doua jocuri vor fi incorporate intr-un pachet. Imi era frica sa nu fie ceva de tipul unui lansator care sa te lase sa alegi ce remaster vrei sa joci. In schimb am primit un sistem foarte interesant care uneste superb cele doua titluri. Ecranul principal te baga direct in paine si iti ofera control asupra personajului, te lasa sa alegi ce niveluri vrei sa joci si iti ofera un sistem de progresie cu totul nou pentru serie.

 

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-2-1120x630.thumb.png.a2a307347d467e1f7eedf8d58b331f74.pngREVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-7-1120x630.thumb.png.1cfa4a2edd8ab739402944d9140f93e9.png

 

In Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 vei progresa in functie de obiectivele pe care le indeplinesti si vei debloca tot felul de elemente vizuale pentru personajul tau; de la haine si accesorii pana la piese pentru placa ta si chiar elemente pentru modul Create a Park. Daca vrei insa sa treci direct la actiune, procesul este foarte facil. Ai trei categorii din care poti selecta: THPS1, THPS2 si o a treia care combina cele doua jocuri intr-un mod liber de joc. In acest fel, practic lansezi jocul pe care il doresti, iar formatul ramane acelasi: ai fix doua minute in care trebuie sa indeplinesti cat mai multe obiective dintr-un traseu. Dupa ce ai indeplinit destule, deblochezi urmatoarea locatie si tot asa.

 

REVIEW-TONY-HAWK-PRO-SKATER-1-2-8-1120x630.thumb.png.a52e1ee6a18566d4964cc868e309da44.png

 

Ca un plus insa, noul titlu are si o serie de aditii interesante. Vei putea vedea reclame la magazine Adidas, vei putea purta incaltaminte si imbracaminte Nike si vei avea de ales dintr-o gama destul de mare de elemente de customizare pe care le-ai gasi si intr-un Skate Shop din realitate. Mi se pare un plus de autenticitate bine-venit, mai ales intr-un joc de acest fel.

Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 reimprospateaza si gameplay-ul

Chiar daca nu a suferit schimbari foarte mari, gameplay-ul din Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 se simte mult mai rafinat decat cel din jocurile originale. Bine, este ceva logic tinand cont de diferenta de generatii si de evolutia controller-ului in sine. Dar la fel de bine puteam primi un sistem cu totul nou care sa nu respecte reteta originala. Imi pare bine ca echipa de dezvoltare a ales sa ia vechea schema de control si a adaptat-o pentru era curenta. Va puteti lua adio de la comenzile care nu erau inregistrate la timp si de limitarile vechilor manete de PlayStation.

 

Sursa:ZonaIT

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate