Sari la conținut

Sfârșitul Ultimul dintre noi Partea a 2-a este o poveste ruptă de îngăduință nihilistă


Livia

Postări Recomandate

image.png.a5cf1e3670d0035f928e9e3f022b5e24.png

 

 

Principalii spoileri pentru The Last of Us Partea 2, Dishonored, Dishonored 2 și Avatar: The Last Airbender sunt în continuare.

 

Ai putea spune că The Last of Us Partea 2 este o capodoperă. La câțiva ani de la dezvăluirea inițială, The Last of Us Partea a 2-a a ieșit. În momentul în care aceasta a fost scrisă, acesta are un număr 94 pe Metacritic și Opencritic, ceea ce semnifică zeci de recenzii extrem de pozitive. De asemenea, este înregistrat recorduri de prim-party PlayStation, vânzând patru milioane de exemplare în primele sale trei zile, devenind cea mai rapidă vânzare exclusivă PS4. Nu este mult mai bun pentru un studio decât validarea critică și financiară.

 

Pot vedea de ce. Parcurgând majoritatea celor aproape 24 de ore ale mele, râzând și crescând morți la soarta diferitelor personaje, mișcându-mă prin piesele care au fost atât de dureroase, au fost foarte multe în această experiență care mi-a plăcut.

 

Cu toate acestea, în timp ce creditele s-au încheiat și mi-am strâns gândurile în orele de după terminarea primei mele piese, nu puteam agita un sentiment de golire. Nu a fost tristețe la un final dulce, ci complet și nici nu a fost nevoie de timp pentru a-mi prelucra experiența - a fost pur și simplu gol. Conștientizarea faptului că ultimele 10% din călătoria pe care am jucat-o nu aveau niciun sens și au invalidat complet ceea ce jucasem înainte, a creat o poveste ruptă despre pur nihilism.

 

Sunt două probleme principale pe care le am. Jocul nu reușește să insufle multă simpatie într-un personaj major care ar permite răsucirea lui să funcționeze. De asemenea, nu reușește să stabilească finalul prin limitările jocului, făcând anumite alegeri complet năstrușnice și nefirești.

 

Detaliile pe care Naughty Dog le-a insuflat în această lume trebuie admirate. Animațiile, frunzișul dens și supraaglomerația, cât de VERDE este totul - este o minune tehnică. Am petrecut o cantitate mare de timp doar luptând cu chitarele, încercând să potrivesc diferite melodii. Dialogul și conversațiile dintre diferite personaje sunt unele dintre cele mai naturale pe care le-am ascultat vreodată.

Și toate acestea sunt aruncate la capăt pentru a ciocni doar că „răzbunarea este rea”.

 

Dezvăluire: am jucat din timp cu o copie de recenzie oferită de Sony Interactive Entertainment Canada.

 

Problema cu Abby

 

image.png.3401561980e7f5720fa9c833ee4ab68a.png

 

 

Dacă l-ați jucat sau ați fost răsfățat, știți că The Last of Us Partea a 2-a are o învârtire sau două gata și în așteptare, inclusiv un cartonaș care să-și ridice mâneca. După ce ai trecut prin prima jumătate a jocului aproape în întregime ca Ellie, joci ca Abby pentru cea mai mare parte a doua repriză, derulând un flashback cu mult înainte de o zi în Seattle și văzând partea ei a poveștii.

 

Apreciez ce a încercat să facă Naughty Dog. Se pare că regizorii au înțeles că pur și simplu retragerea terenului primului joc - luarea lui Joel și Ellie într-un fel de călătorie rutieră, uciderea și explorarea în toată țara în timp ce se leagă - nu va fi suficient. Riscurile trebuiau asumat.

 

La suprafață, această idee plătește. Cu toate acestea, există o problemă cu mai multe straturi. Abby este un personaj bun, dar ea nu un personaj simpatic.

 

Lucrează destul de fericit pentru WLF, care este în esență o miliție fascistă. Se face o încercare de a picta WLF ca o comunitate de lucru, o contrapartidă de genul lui Jackson, care nu funcționează. În documentele împrăștiate de pe Seattle vedem că WLF acționează la fel de rău - dacă nu chiar mai rău - decât ocupația militară anterioară. WLF împușcă noii veniți la vedere. Între timp, Jackson îi întâmpină pe noii veniți, întrucât vedem că Tommy oferă adăpost pentru grupul lui Abby și abilitatea de a reîncărca proviziile. De asemenea, ea a susținut fericit moartea copiilor Serafitei înainte de a fi salvată de Yara și Lev. A încerca să-i compari pe cei doi și să-l facă pe jucător să nu țină cont de retroactiv calea de răzbunare a lui Ellie este, în cel mai bun caz, insuficient și în cel mai rău caz comic.

 

 

image.png.ae188ce7b12ee9691d585ecdc11be949.png

 

 

Voi recunoaște că am fost deranjat la aflarea faptului că tatăl lui Abby a fost chirurgul principal pentru Fireflies pe care Joel l-a ucis. A dori răzbunare pentru asta este de înțeles. Totuși, înveți că în prima oră de joc în secțiunea Abby, și mai sunt încă vreo duzină. În restul acestei perioade, am continuat să am același lucru cu privire la gândul ciocănit în capul meu: Simplu joc cât Abby nu mă face să mă simt pentru ea.

 

Abby nu este omologul lui Ellie - este al lui Joel.

 

Chiar și prietenii lui Abby, cu care, de asemenea, trebuie să învățăm să simpatizăm în secțiunea lui Abby sunt, în mare parte, ființe umane groaznice. Doar Owen și Mel au toate motivele pentru a fi plăcute deloc și chiar atunci abia. Îl vedem pe Owen înșelând fericit partenerul său însărcinat cu Abby. Mel abia este un personaj în afara relației sale cu Owen.

 

În afară de Mel și Owen, Abby nu i se oferă suficient timp pentru a se înmuia în moartea prietenilor ei - morți care sunt o consecință firească a răzbunării ei împotriva lui Joel. Dacă l-am fi văzut pe Abby să reacționeze, să ne dăm seama că grupul ei este urmărit și vânat unul câte unul, aruncându-l pe Ellie într-o lumină asemănătoare cu un criminal în serie, ar fi dat ocazia să apară mai multe rame de umanitate.

 

Totuși, această lipsă de simpatie are sens sub o lentilă diferită. Am avut conversații cu prieteni care au terminat și acest joc și mulți dintre ei spun că îl văd pe Abby drept omologul lui Ellie. Dar Abby nu este omologul lui Ellie - este al lui Joel.

 

Joel era un bărbat brutal într-o lume brutală și moartea sa a acționat ca o justiție karmică pentru acțiunile sale de la primul joc. Abby este o persoană brutală, violentă, care a aruncat stabilitatea pentru că ceva a făcut-o să se simtă iubită, la fel ca Joel. Acesta este un analog strălucitor, dar unul care contravine ideii că Abby este justificat. Joel nu a fost justificat în acțiunile sale, de ce Abby este de ce?

Abby rămâne antagonist, dar este personajul jucabil care reușește în cele din urmă.

 

Ellie îi oferă Owen și Mel o șansă de a o scoate din viață pentru răzbunare în viață. Dacă renunță la locația lui Abby și nu fac nimic prost, vor ieși. Owen face un salt pentru arma lui Ellie oricum, rezultând o luptă care îi vede atât pe Owen cât și pe Mel sfârșind morți.

 

La omorârea lui Mel, Ellie ucide din greșeală o femeie însărcinată, fără să-și dea seama că era însărcinată și are o defecțiune completă. Între timp, mai aproape de finalul jocului, când Abby i-a smuls chipul Dinei și îi ține un cuțit la gât, care este reacția ei la auzul că Dina este însărcinată? "Bun." Acest lucru servește doar pentru a-și consolida tendințele sadice, în ciuda unor lucruri bune din punct de vedere moral pe care le-a făcut pe tot parcursul jocului.

 

Eșecul de a induce simpatie pentru Abby nu ar fi neapărat o problemă, întrucât doar jocul de antagonist poate oferi o perspectivă revigorantă. Aceasta devine o problemă majoră până la urmă, atunci când această lipsă de simpatie adaugă un sentiment de frustrare. Am vrut să câștig acea ultimă luptă ca Ellie, iar decizia ulterioară a lui Ellie de a-l scuti pe Abby este mai iritantă. Construiește sentimentul de nihilism, deoarece Abby rămâne antagonist, dar personajul jucabil care reușește în cele din urmă.

 

În ceea ce privește mila

 

 

image.png.26ec87f36e90bcc5c93d608cc0a034d2.png

 

 

Așa că, întrucât Abby nu este omologul lui Ellie, ci este în locul lui Joel, nu se poate găsi pace în a fi cruțată la finalul jocului. La niciun moment anterior, nici măcar o dată, Ellie nu este arătat că are în vedere posibilitatea milosteniei. Când îi găsim pe Ellie și Dina care trăiesc în pace într-o fermă mai târziu, Ellie refuză inițial cererea lui Tommy de a relua vânătoarea Abby în jos, doar pentru a da seama că trebuie să o termine atunci când continuă flashbacks-urile PTSD redă moartea lui Joel.

 

Toate acestea vin în cap în lupta finală, în timp ce Ellie și Abby se ciocnesc în Santa Barbara. În această ultimă luptă crudă, înnebunită, obosită și, după ce a avut două degete mușcate, Ellie vede un flashback al lui Joel. Este doar o scurtă privire asupra unei scene pe care o vedem în totalitate mai târziu (una care m-a redus la ochi roșii și lacrimi curgătoare, de când Ashley Johnson și Troy Baker își îndeplinesc inimile), iar una pe care am înțeles-o mai târziu a fost ultima seară când Ellie a văzut-o pe Joel în viață. În această noapte a decis să încerce să-l ierte. În acest moment, Ellie alege să-i lase pe Abby și Lev să plece.

 

Ellie’s este o poveste despre depășirea traumelor și nevoia de răzbunare. Vedeți un arc similar în Avatar: The Last Airbender. Tânăra băcăuană Katara urmărește în cele din urmă bărbatul care a ucis-o pe mama ei, jefuind-o pe ea și familia ei în copilărie. Cu toate acestea, după ce s-a confruntat cu acest raider și a văzut cât de apetisant și patetic a devenit, Katara nu poate trece cu el.

 

Cu toate acestea, nu este o comparație directă, deoarece Katara a găsit o nouă familie în grupul ei de prieteni care o iubeau și o îngrijeau. Ellie pierduse totul și i se reamintește în acel moment că o șansă de viață nouă cu Joel a fost smulsă violent de la ea. Nu va înceta să mai aibă flashback-uri PTSD doar pentru că l-a cruțat pe Abby. Revenind la ultima ei conversație reală cu Joel și i s-a refuzat această reconciliere, fiind refuzată acea creștere și viață, dacă ceva ar reintensifica nevoia ei de răzbunare, nu să o slăbească.

 

 

image.png.78cf81a321e6283ad66776db7e38b26e.png

 

 

Ideea că răzbunarea te lasă scobită este aproape nouă. Cu toate acestea, comunicarea credibilă prin joc, rămâne oarecum evazivă. În Dishonored și continuarea sa Dishonored 2, cea mai ușoară cale spre victorie este doar să te măcelărești. Cu toate acestea, aceste jocuri au grijă să constate că moartea se adaugă și, în timp ce unii ar putea merita să moară, măcelari de vânătoare iau naștere mizerie. Acest lucru funcționează pentru că fiecare ultimă moarte este în mâinile tale, ca jucător.

 

Chiar și atunci, există întotdeauna un cost. Nu vrei să-l omori pe omul care construiește o armată mecanică pentru rivalul tău? Bine, dar va trebui să-i prăjești creierul. Finanțarea unui regent corupt trebuie pur și simplu tăiată, dar nu vrei sângele acestei doamne pe mâinile tale? Înmânarea ei către stalker este alternativa. Costul răzbunării depinde de dvs., construind credibil cum trebuie să vă simțiți până la sfârșit.

 

Între timp, în partea 2 din Ultimul dintre noi, suntem așteptați să tăiem zeci, dacă nu chiar sute, de oameni aproape întotdeauna în autoapărare. Cu toate acestea, atunci când Ellie are în sfârșit răzbunare în înțelegerea ei, nu poate trece cu ea. Hooliganii întâmplători merită acte mai atroce decât cineva care ți-a omorât tatăl adoptiv, l-a criptat pe fratele său, l-a ucis pe un alt prieten apropiat și aproape ți-a ucis prietena.

 

Văd ecouri ale sfârșitului primului joc întors, în mod nefericit, pe capul lor, în timp ce Joel i-a spus lui Ellie că s-a luptat mult timp cu supraviețuirea și că, în final, „continuați să mergeți înainte”. Este subliniată nevoia lui Ellie de a conta, de a face parte dintr-un remediu la o alegere pe care Joel a luat-o. "La urma urmei am trecut. Tot ce am făcut. Nu poate fi degeaba."

Totuși, aici este. Sutele pe care le-a ucis, sacrificiile pe care le-a făcut, oamenii pe care i-a pierdut, legătura ei muzicală cu Joel: degeaba .

 

 

 

Continuare in SURSA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate