Sari la conținut

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered – MLG 360 No scope!


IoNuT™

Postări Recomandate

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered

 

Fabricat in ’96 si introdus in tainele gaming-ului la o varsta frageda, prin 2001-2002, am avut de-a lungul timpului o multime de jocuri care mi-au placut. Niciunul nu a reusit insa sa ma captiveze atat de mult precum Call of Duty: Modern Warfare 2. Pentru mine, generatia de aur cand vine vorba de gaming e fix aia de care m-am bucurat cel mai mult: generatia lui PS3 si a lui Xbox 360.  Crescut cu montaje de trickshot-uri, de goluri in FIFA Ultimate Team si nebunia care era pe vremuri Machinima, pot sa zic ca momentul lansarii lui Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered a trezit ceva in mine; un copil care vrea iara’ sa fie in liceu, fara griji si sa se joace seara de seara cu aceiasi prieteni cu care in prealabil atarna pe borduri prin cartier.

Povestea pe care o stim si-o iubim
Daca a fost ceva la MW2 care mi-a ramas mereu in minte, nu a fost grafica sau lipsa de realism, ci gameplay-ul plin de actiune alaturi de poveste. O poveste care a oferit la acea vreme unele dintre cele mai emblematice personaje prin intermediul lui Cpt. Price, Soap MacTavish si Ghost. Da, acelasi Ghost din multiplayer-ul lui MW 2019.

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered

Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered pastreaza reteta originala, fara sa se atinga de poveste. Ca o scurta trecere in revista, povestea jocului are loc la cativa ani dupa finalul lui Call of Duty 4. Dupa ce o misiune CIA in care Vladimir Makarov il ucide pe Joseph Allen merge prost, Rusia intra in conflict direct cu SUA. De aici, gruparea Task Force 141 condusa de General Shepard pleaca in vanatoarea teroristului rus. In acelasi timp, incepe si operatiunea de salvare a lui Captain Price, care a ajuns intr-un gulag de concentrare dupa ce Operatiunea Kingfish (portetrizata intr-un scurtmetraj) a esuat.

 

Este o poveste destul de usor de urmarit, cu rasturnari de situatie cat de cat previzibile si cu un set de personaje extrem de usor de indragit. Poate unii dintre voi nu ati parcurs jocul, sau poate ati uitat anumite detalii, asa ca nu o sa continui. Nu vreau sa va dau vreun spoiler care sa va strice experienta de joc. Va recomand insa sa treceti si prin primul Modern Warfare daca nu ati facut-o deja, deoarece povestile se leaga intre ele si impreuna, ofera o aventura foarte interesanta pentru pasionatii de pac-pac; si nu numai.

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered

Review Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered
Ce aduce nou Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered?
Ei bine, nu ma asteptam ca „noul” Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered sa aduca mari schimbari, astfel cred ca isi indeplineste cu succes misiunea. Avem parte de o grafica schimbata, adusa la standarde de 2020, alaturi de imbunatatiri semnificative pe partea de audio. Rare sunt momentele in care sunetul imi atrage atentia la un joc, insa in cazul de fata chiar este ceva care iti sare in… urechi. Primul semn ca ceva s-a schimbat este chiar la inceput. In baza militara in care incepe actiunea, este o scena in care doi dintre soldati joaca baschet. Ei bine, sunetul mingiei care loveste asfaltul m-a blocat. Ca mai apoi sa descopar si sunetele armelor, vocile personajelor si spatierea atat de atent facuta.

REVIEW-CALL-OF-DUTY-MODERN-WARFARE-2-REM

Grafica a fost si ea lucrata bine, iar cea mai mare imbunatatire din punctul meu de vedere este suportul pentru rate de refresh mari. Jocul original, cel putin mie, nu a vrut sa-mi mearga la 144FPS nici batut. Adica da, le prindea fara probleme, dar se simtea foarte rau. Frametime-ul era departe de acceptabil si se simtea ca motorul grafic are o limitare. In plus, un joc din 2009, in 2020 deja arata prafuit si nu prea se mai ridica la nivelul de WOW pe care-l avea in perioada lansarii (stiu, ce mai constatare). Ei bine, Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered este finisat frumos, folosind motorul grafic al noului Modern Warfare din 2019. Personajele favorite au prins forme noi si sunt mult mai fidel redate, iar lumea este cu atat mai vie. O experienta demna de 2020, care readuce in atentia fanilor vechi si noi, un clasic al genului.

REVIEW-CALL-OF-DUTY-MODERN-WARFARE-2-REM

REVIEW-CALL-OF-DUTY-MODERN-WARFARE-2-REM

Intr-un final…
De aici, schimbarile aduse lui MW2 se cam opresc, jocul fiind in esenta, acelasi. Iar asta este perfect! Nu am vrut o reimaginare a ceva ce iubesc, ci doar o noua sansa de a mai parcurge odata, ceea ce pentru mine este jocul favorit. Stiu ca nu-i perfect, stiu ca nu-i mai complex decat alte titluri, dar impactul emotional pe care l-a avut asupra mea si mia de ore bagata in componenta sa multiplayer (pe bune!) nu vor fi inlocuite de altceva.

REVIEW-CALL-OF-DUTY-MODERN-WARFARE-2-REM

O nota din perspectiva asta, ar fi 11/10, dar am fost realist in notarea mea si am tinut cont doar de imbunatatirile aduse de Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered comparativ cu jocul original. Din pacate are si neajunsuri precum dimensiunea download-ului care se arunca pe la 58GB. Sau faptul ca nu prea ai multe setari legate de sensitivitatea mouse-ului si trebuie sa te obisnuiesti cu una dintre cele oferite de joc. De asmenea, mi se pare putin deplasat sa ceri 25 de euro pentru practic, acelasi joc cu grafica HD, dar fanii ii vor plati fara sa se gandeasca si a doua oara. Da, departe de perfect, dar ca si alte jocuri din noul val de remake-uri si remasterizari, ofera noii generatii o sansa de a copilari cu pustanii din noi, aia putin mai mari.

 

 

sursa:         ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate