Sari la conținut

[FOTBAL] Mesajul codat al nemţilor pe Arena Naţională. Cum au apărut pe teren jucătorii lui Low şi ce a spus Neuer în presa germană


MAVERIK.

Postări Recomandate

Postat

Naţionala Germaniei, care a învins România cu 1-0, duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, a trimis un al doilea mesaj în favoarea drepturilor omului, de data aceasta codat, făcând aluzie la Carta Drepturilor Omului ONU.

NDczMmU3MDYwNmUyYTc2Mzk5OGUyN2I3YTYy.thu

România - Germania 0-1 | Mesajul codat al nemţilor pe Arena Naţională

Jnc9MTA2MCZoYXNoPTA4NDZlMjc5NTU1MTY4ZTEw

Jnc9MTA2MCZoYXNoPTM3YWIyZDEzMGIxZDJjZGZj

Jnc9MTA2MCZoYXNoPTBmMTQ0OTM0MDE4OTA0M2Q2

 

Duminică seara, înaintea meciului cu România, jucătorii "Mannschaft"-ului s-au fotografiat de data aceasta cu tricourile purtate invers, cu numele şi numărul purtate pe piept.

Aceste numere au făcut aluzie la cele 30 de articole din Carta drepturilor Omului, scrie Agerpres.

"Noi apărăm cele 30 de articole", a explicat căpitanul Manuel Neuer pentru postul de radio RTL după meci. "Vrem să o arătăm încă o dată. Noi suntem, evident, împotriva oricărei discriminări şi apărăm toleranţa şi diversitatea".

Nemţii au avut un mesaj de susţinere a drepturilor omului şi la meciul cu Islanda

Germania, favorita Grupei J a preliminariilor CM 2022, a învins Islanda cu 3-0, joi seara pe stadionul "Schauinsland-Reisen-Arena'' din Duisburg.

În momentul în care s-au aliniat pentru a asculta imnurile naţionale, înaintea startului jocului, internaţionalii germani au stat unul lângă celălalt, ţinându-se de umăr, fiecare purtând un tricou negru pe care era imprimată câte o literă de culoare albă, toate cele unsprezece litere formând cuvintele "Human Rights" (drepturile omului, în engleză).

Această acţiune a venit la scurt timp după publicarea, extrem de comentată, a unui articol în cotidianul britanic The Guardian, care susţine că 6.500 de muncitori au murit pe şantierele stadioanelor Cupei Mondiale, de când competiţia a fost acordată Qatarului, în 2010.

"Am vrut să arătăm clar opiniei publice că nu ignorăm acest lucru", a declarat după joc autorul primului gol, Leon Goretzka.

Emiratul Qatar a fost atacat de organizaţiile pentru drepturile omului din cauza tratamentului aplicat lucrătorilor migranţi, dintre care foarte mulţi provin din India sau din subcontinentul indian.

 

SURSA:www.digisport.ro

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate