Sari la conținut

Review ROG Theta 7.1 – Casti de gaming sau sistem surround?


IoNuT™

Postări Recomandate

image.thumb.png.63d4ec21fc9848f2f8747250f1f421a8.png

 

Cred ca o sa se simta cativa cand o sa vorbesc despre cat de greu este sa alegi o pereche de casti. Stiti sentimentul, nu? Ei bine, cateodata si eu ma gasesc in acea pozitie. Care model se aude mai bine? Care arata mai ok si care e mai confortabil? De multe ori cred ca dati nas in nas si cu texte care incearca sa va atraga privirea; spre exemplu, „Sunet Surround 7.1 Real„. Ei bine, astazi am pe mana o pereche de casti care chiar asta ofera. Insa ROG Theta 7.1 nu este doar o pereche cu un slogan catchy, ci chiar ofera ceea ce promite.

Premium tati, nu gluma!
Stiu, stiu… E un cuvant tabuu deja, dar este cel mai potrivit in combinatia asta. Haideti sa las totusi pozele sa vorbeasca. ROG Theta 7.1 vin intr-un ambalaj care te face sa te simti mai implinit dupa ce platesti 1000+ lei pe o pereche de casti. Spre rusinea mea, neanderthalul din mine era sa strice si cutia in incercarea de a o deschide. Din fericire, m-am prins, iar frumusetea a ramas intacta.

image.png.bb48b0b545b0f1dd3a0ce5716f15a6dd.png

image.png.cba2a4730d4a61bfb32d75b539f8fd2f.png
Pachetul este generos, iar ROG Theta 7.1 vin insotite de orice ai avea nevoie. Vorbim despre o pereche de cupe de schimb, astfel ai de ales intre piele si textil. Ambele se simt superb, insa tinand cont de temperatura din ultima perioada, cele textile au fost mai ok. In plus, daca conexiunea prin USB Type-C nu te coafeaza, ASUS a inclus in pachet si un adaptor de la Type-C la Type-A pentru a putea conecta castile la o multitudine de dispozitive. Si ca sa nu te bucuri doar tu de sunet la cea mai inalta calitate, ai in cutie si un microfon; asa, ca sa sune bine si pentru gasca de pe Discord.

image.png.dd3d1b47d516f9a6fedb2d7580ec83da.png

ROG Theta 7.1 – Ce se ascunde sub plasticul solid?
Haideti sa vorbim putin despre constructia castilor, ca mai apoi sa vorbim despre specificatii si ce inseamna acestea in utilizare. ROG Theta 7.1 sunt realizate din materiale de cea mai inalta calitate, iar asta se vede cu ochiul liber. Pana la prima atingere, realizezi doar vizual ca nu ai in fata o pereche de casti de 100 de lei. Plasticul folosit este robust, ceea ce confera rezistenta castilor. Materialul de pe cupe si headband este foarte confortabil si placut in timpul purtarii. Ciresele de pe tort sunt insa articulatiile metalice care iti asigura faptul ca nu o sa rupi prea usor castile astea; nici daca esti neatent.

image.png.73e36e96ccf3772869ca967219cca8b3.png

Destul despre constructie insa. Zic ca ar fi timpul sa aruncam o privire peste specificatiile acestor casti deoarece ascund cateva caracteristici foarte interesante. As putea umple randuri spunand ca sunt negre si au fir, dar nu cred ca intereseaza pe cineva aspectul asta. Haideti sa vedem ce au special ROG Theta 7.1 si cum isi justifica pretul. Primul lucru despre care vreau sa vorbesc este sistemul de difuzoare 7.1 surround. Acesta foloseste drivere ASUS Essence si subwoofere virtuale care ofera o experienta cu adevarat surround. Dar un set de difuzoare bune nu valoreaza la fel de mult fara amplificarea necesara. Pentru aceasta chestiune, ASUS ofera ca solutie un DAC 7.1 cu un codec audio SupremeFX S1220A.

 

Am atasat videoclip-ul de mai sus pentru a va oferi o reprezentare grafica a ceea ce inseamna tot ce am palavragit mai sus. Voi continua si aici insa si voi mentiona conexiunea USB Type-C. Trebuie sa recunosc ca si eu sunt putin nazuros cand vad ca primesc ceva pe Type-C la test, iar asta se datoreaza faptului ca inca este o tehnologie relativ noua si dureaza putin acomodarea. Dar ASUS a reusit sa faca cumva, cat sa impace pe toata lumea. ROG Theta 7.1 pot fi conectate la orice, de la telefon, pana la PC sau consola. Mai bine de atat, ai tot ce-ti trebuie in cutie. Iar pentru a-ti face parerea auzita, ai la dispozitie un microfon cu un sistem AI de eliminare a zgomotului de fond care isi face treaba foarte bine.

Cum se aud si se simt niste casti atat de scumpe?
Bine. Se poate sa fi trisat pe alocuri. Am mai avut ocazia sa fac ceva auditie cu casti scumpe de nivel audiophile in trecut. Dar nu cred ca am testat niciodata casti de gaming de calibrul asta. ROG Theta 7.1 nu este doar o pereche de casti create pentru muzica; exista deja jucatori prea mari in piata aceea. Ce ofera Republic of Gamers este o experienta de joc cu totul imersiva si o performanta echilibrata in orice alt scenariu. Astfel, am testat castile atat in jocuri, cat si in auditie de muzici si vizionare de seriale.

image.png.4d0fc6ec996cb0ad84818f09ba4ba03d.png

REVIEW ROG THETA 7.1

Pe partea de audio si video, ROG Theta 7.1 au excelat, iar muzica parca a prins viata comparativ cu o pereche de casti normale. In plus, filmele te prind si mai puternic in poveste cand simti ca actorii iti soptesc la ureche. Din punctul asta de vedere, m-au surprins placut. Dupa care, ca orice om normal, am bagat cateva jocuri. In titluri atmosferice precum Hellblade: Senua’s Sacrifice, tresaream ca un copil prin casa cand auzeam bau-bau care ma alearga. Dupa care, am bagat cateva ture de Project Cars 2 si GRID 2019. Ei bine, aici mi-am amintit de ce imi plac motoarele de muscle car ❤️ Intr-un final, am facut testul suprem. Am strans o armata de cinci baieti, cu mine inclus in schema si am intrat pe un meci competitiv de CSGO. Nu stiu cat de incantati au fost adversarii de faptul ca auzeam fiecare reload si zgomot, dar hei, d-asta exista casti de gaming.

Mi-au spart capul, nu gluma!
Pot sa reprosez ceva acestei perechi de casti? Ca de obicei, da, am ceva de zis. ROG Theta 7.1 se aud bine si sunt puternice. Poate prea puternice cateodata, deoarece obiceiul meu prost de a ma speria de sunete puternice s-a simtit de cum am pus mana pe AWP in Counter-Strike. Daca ma cauta cineva dupa primul glont tras, ma gasea sub birou, ascuns. Nu stiu exact care e treaba, dar in cazul meu, volumul a parut ca se modifica singur. Vina o atribui insa software-ului care nu m-a incantat deloc.

image.png.a4b3a32c5a709395864f2c6327f59588.png

Apoi, o alta chestie care nu mi-a placut a fost legata de fir si greutate. Da, inteleg, sunt niste casti premium si au nevoie de fir separat pe fiecare casca, plus ca tehnologia din ele cantareste ceva. Dar nu pot sa trec peste senzatia de sufocare pe care o aveam din cauza celor doua fire care imi atarnau aproape de gat si de durerea de teasta care m-a luat dupa cateva ore de utilizare. Sunt niste casti foarte grele, iar cablurile groase si rigide nu ajuta cu nimic. Daca pe partea de calitate audio si spatiere a sunetului, sunt casti de nota 10, cand vine vorba de confort sunt dezamagit. ASUS ar putea sa lucreze mai mult si la acest aspect, insa pentru ceea ce sunt, ROG Theta 7.1 merita pauza de cinci minute in care iti lasi capul liber intre auditii.

Per total, ROG Theta 7.1 mi-au facut capul calendar… in sensul bun!
Nu o sa pun zilnic mana pe o astfel de pereche de casti. Asta este clar! Din acest motiv, ROG Theta 7.1 merita atentia mea si a celor interesati de o pereche de casti de gaming premium, care pot sa se plieze foarte bine in orice scenariu. Vrei sa te joci? Sigur! Ai chef sa asculti albumul ala nou? Ia d-aici si asculta-l surround! Iti arde de serial la ora trei dimineata? Nu-ti chinui vecinii si calitatea audio este in continuare la inaltime. Pentru aceste puncte, trebuie sa le dau celor de la Repulic of Gamers o bila alba cat mine de mare (adica foarte mare) si sa apreciez timpul de auditie petrecut cu aceste casti pe cap.

 

 

sursa:           ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate