Sari la conținut

PlayStation 5 nu va fi ieftin, insa pretul premium va fi justificat


IoNuT™

Postări Recomandate

image.thumb.png.7f729c680e48bbad9cbd5be77f2c242a.png

 

Sony tocmai a anuntat ca PlayStation 5 nu va fi la fel de ieftin ca celelalte console. Anuntul vine chiar de la CEO-ul companiei, Jim Ryan. Acesta spune ca pretul premium va fi justificat. Ryan le-a spus celor de la Gamesindustry.biz ca se asteapta la vanzari bune pentru PS5, chiar si in situatia pandemiei.

Cred ca cea mai buna cale prin care putem aborda aceste provocari este sa oferim cea mai buna propunere din perspectiva pretului. Prin asta nu ma refer la cel mai mic pret. Istoria recenta ne-a aratat ca gaming-ul este un hobby, dar si un business care se bucura de succes in timpuri dificile.

Pana acum, zvonurile vehiculau un pret undeva intre 400$ si 500$. Pentru cititorii care mi-au vazut articolele precedente, am spus clar ca ma indoiesc de aceste sume. Acum pare sa vina si confirmarea. In acelasi timp, Microsoft asteapta pretul oficial al lui PlayStation 5 pentru a dezvalui pretul noului Xbox. Se aude prin piata ca americanii ar oferi un pret mai mic cu 100$ decat cel cerut de Sony.

Consolele se schimba, iar odata cu ele urca si preturile
Tinand cont de toata valva care se formeaza in jurul lansarii consolelor next-gen, va fi interesant sa vedem cum va fi primita o crestere a pretului. Atat PlayStation 5 cat si Xbox vor fi, pana la urma, doua sisteme puternice. Am vazut odata cu generatia actuala ca scenariul se schimba; PC-ul a prins avant, iar asta a obligat consolele sa isi depaseasca conditia. De la cutiutele destul de slabe din punct de vedere hardware, acum trebuie sa devina sisteme capabile sa tina pasul cu titanul industriei, PC-ul de gaming. Asta nu va fi o sarcina usoara deoarece vedem cat de repede inainteaza tehnologia.

image.png.82041acbb3471f12cc9bb5785da95f07.png

The Game Handler

Faptul ca preturile vor creste este o miscare complet normala, mai ales daca alegem sa credem ca noile console vor fi la acelasi nivel de performanta cu o configuratie high-end. Aici ma refer la un procesor AMD Ryzen cu 8 nuclee si SMT, alaturi de un RTX 2070/80. PlayStation 5 mai are un as in maneca insa, iar acest avantaj va insemna un mare plus atunci cand Sony va trebui sa justifice o marire de pret.

Valoarea unui produs este o combinatie a mai multor factori. Pentru noi se traduce in jocuri, numarul acestora, calitatea si pretul… modul in care toate acestea se combina cu caracteristicile platformei.

Jim Ryan, CEO Sony

Nu doar PlayStation 5 are un as in maneca
Oricat ar fi Xbox-ul de Xbox, cu tot cu strategia celor de la Microsoft de a lansa jocurile si pe PC, trebuie sa luam in seama un lucru; Xbox Game Pass s-a dovedit a fi un real succes. Unde PlayStation 5 va avea jocuri precum The Last of Us Part II gata pentru lansare si exclusivitati foarte interesante, oferta celor de la Microsoft ramane una atractiva.

Important de retinut este si ca Microsoft a specificat clar ca nu crede in conceptul de console wars. Compania vrea sa ofere altceva. Din punctul meu de vedere, este o abordare buna, mai ales ca Sony s-a cam impus ca lider de piata pe segment cu mult inainte de anuntul lui PlayStation 5. Vorbim mai de graba despre acel 5 din coada, care indica generatia la care a ajuns Sony. Cinci generatii principale de console, alaturi de portabile si cei 26 de ani de experienta spun multe.

 

 

sursa:           ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate