Sari la conținut

Review Trust GXT 256 EXXO – Un microfon neasteptat de bun!


IoNuT™

Postări Recomandate

image.thumb.png.e3ecd15beb65e7d1149e62b6e1a9f7a5.png

 

Jocurile video sunt peste tot, iar cu aceasta popularizare vedem si un proces natural de evolutie. Din ce in ce mai multi oameni se indreapta spre game streaming si creatie de continut. Drumul este insa destul de dificil si trebuie sa investesti ceva bani intr-un astfel de hobby. Aparatura este cel putin la fel de importanta ca si creativitatea, astfel te poti gasi intr-un cerc vicios in care arunci bani in stanga si-n dreapta. Poate una dintre cele mai importante investitii este insa un microfon bun. Astazi voi vorbi despre Trust GXT 256 EXXO. Un microfon destul de accesibil care mi-a intrecut orice asteptare.

Aspiratii de microfon premium
Trust GXT 256 EXXO este un microfon dedicat streaming-ului, de tip cardioid. Asta inseamna ca este conceput pentru a capta sunetul care vine frontal spre el. Adica este numai bun pentru streaming, deoarece nu capteaza zgomote emise de alte surse, cum ar fi un PC pozitionat in spatele microfonului. Specificatiile acestuia arata cam asa:

Microfon de tip cardioid
Suport ajustabil
Conectivitate pe USB
Frecventa de raspuns intre 30 si 18.000 Hz
Dimensiuni: 187 x 56 x 51mm
Greutate: 398g

image.png.3540fa1208493d0498ffce0a3df17101.png

image.png.9aae165849d7e1268db4a62a49d0d201.png
Pachetul lui Trust GXT 256 EXXO include alaturi de microfon, un stand foarte solid si cablul de conectare. Mi-a placut si usurinta cu care asamblezi intreaga jucarie, proces care n-ar trebui sa dureze mai mult de cinci minute. La fel ca si suportul, microfonul este foarte robust si se simte usor calitatea materialelor. Pe partea frontala, gasim si ceea ce am putea numi interfata acestuia. Avem doua potentiometre pentru volumul microfonului si al castilor, un buton de mut pentru casti si un jack 3.5mm pentru conectarea acestora. In acest fel, microfonul indeplineste si functia de scurtatura pentru a conecta o pereche de casti.

image.png.611ac54948a148e1289a123ee7cc0330.png

In plus, potentiometrul pentru Gain serveste si ca buton care controleaza iluminarea. Chiar daca aceasta este inutila cu filtrul din buerete montat, daca se alege folosirea microfonului fara acest accesoriu, lumina va fi vizibila. Din pacate insa, nu vorbim de iluminare RGB in adevaratul sens al cuvantului si ai de ales dintre cateva preset-uri.

Experienta mea alaturi de Trust GXT 256 EXXO
Cred ca este important sa precizez ca sunt incepator in ale streaming-ului, iar experientele mele cu microfoanele sunt mai de graba legate de aspiratiile muzicale. Credeam ca va fi destul de dificila alegerea unui microfon, dupa care folosirea acestuia. Am vazut pe internet tot felul de setup-uri complicate cu mixere dedicate si nebunii de genul asta. Am vazut si la birou microfonul folosit de Dan, insa Trust GXT 256 EXXO este alta mancare de peste.

image.png.bbe64ae1f5584055fe44711f2dd4fee0.png

In cazul acestui model, tot ce trebuie sa faci este sa conectezi cablul USB la PC si sa astepti cateva secunde instalarea driver-ului. Mai departe, cel putin in cazul meu a trebuit sa merg in panoul de control al sunetului din Windows 10 si sa setez volumul manual deoarece se auzea incet. Setand microfonul la 95% volum din Windows si tot pe acolo din interfata sa, am obtinut un sunet numai bun. Trust GXT 256 EXXO se aude foarte bine si am fost surprins de cat de eficient se descurca cu izolarea sunetului. Pentru a-l auzi in actiune, va invit sa aruncati o privire peste ultimul meu livestream unde am folosit acest microfon.

 

O solutie buna pentru cei cu buget limitat
Stiu ca imi veti sari in cap cand veti vedea pretul de aproximativ 500 de lei al microfonului, dar oricine are experienta cu astfel de dispozitive stie ca acolo este pragul de entry-level. Jucariile la 100 si ceva de lei, sunt fix jucarii, iar echipamentul serios costa destul de mult cat sa iti stea ceasul. Daca activitatea ta este streaming-ul sau gaming-ul in general, Trust GXT 256 EXXO este solutia numai buna.

 

 

sursa:         ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate