Sari la conținut

Review ROG Eye – Un live nu e nimic fara o camera buna


IoNuT™

Postări Recomandate

REVIEW-ROG-EYE-6-scaled.jpg

 

Vremurile in care traim ne-au facut sa ne adaptam, in special in ultimele luni. Munca de acasa a devenit pentru multi o normalitate si se cauta solutii mereu. Cei care lucrau la birou, si-au improvizat birouri acasa, iar cei care luau parte la intalniri dese, le-au mutat in online. De aici a aparut si nevoia mult mai mare pentru un webcam bun. Asadar, astazi voi vorbi despre ROG Eye, o camera web FullHD foarte puternica si simplu de folosit.

O camera web nu trebuie sa fie un accesoriu complicat
ROG Eye este poate cea mai simpla camera web pe care am pus mana recent. Cel putin cand vine vorba despre instalare si utilizare. In cazul meu, am folosit-o pentru livestream pe YouTube. Tot ce a trebui sa fac a fost sa conectez USB-ul in camera, dupa care in PC, sa astept cateva secunde ca Windows-ul sa-mi instaleze driverele si cam atat. De acolo, am intrat in OBS si am setat camera ca si sursa video.

REVIEW ROG EYE

REVIEW ROG EYE
Ce nu am observat la inceput a fost insa faptul ca ROG Eye este o camera web creata in principal pentru utilizatorii de laptop. De aici, am intampinat cateva dificultati cu sistemul de prindere. Daca pe laptop s-a agatat fara probleme, grosimea monitorului meu este prea mare. Astfel nu am putut folosi stand-ul integrat al camerei. Ce am facut insa a fost sa plasez camera in suportul ei, dupa care am pus-o pe una dintre boxe unde a stat perfect.

REVIEW-ROG-EYE-5-945x630.jpg

Per total, experienta de utilizare este foarte simpla. Camera are un port USB, se baga in PC unde Windows-ul se ocupa de driver si cam atat. Montarea este si ea foarte dintr-o bucata deci din perspectiva asta stam numai bine.

Ce stie sa faca ROG Eye?
Republic of Gamers este un brand recunoscut pentru produsele de calitate pe care le produce. ROG Eye nu se abate de la regula, astfel specificatiile nu sunt de neglijat. Camera filmeaza bine, are o constructie premium si ofera un set de tehnologii menite sa iti imbunatateasca calitatea filmarilor si mai mult.

REVIEW ROG EYE

REVIEW ROG EYEIn primul rand, ROG Eye filmeaza la rezolutie 1920×1080 (FullHD) cu un framerate de 60FPS. In acest fel, indiferent ca iei parte la o conferinta sau faci livestream, imaginile cu tine vor fi mereu clare si fluide. La asta ajuta si tehnologia Face Auto Exposure si modul de auto-focus. Combinate, cele doua capteaza asa cum trebuie lumina de fundal, insa ajusteaza lumina de pe fata ta pentru a fi in centrul atentiei. Alaturi de Wide Dinamyc Range si Blue Glass, imaginea nu va fi intunecata; nici in conditii slabe de iluminare.


 
Nu toti avem microfon dedicat pentru PC, iar in unele cazuri sunt si laptop-uri care nu beneficiaza de acest lux. ROG Eye are grija si de asta gratie microfoanelor cu tehnologie Beamforming. Aceasta filtreaza zgomotul de fond si iti scoate vocea in evidenta. De asemenea, poti ajusta microfoanele dupa bunul plac.

O camera numai buna pentru livestream
Deja v-am omorat cu detaliile si cred ca cea mai buna metoda prin care va pot arata ce stie ROG Eye, este chiar prin utilizarea acesteia. In aceasta directie, aseara am inlocuit camera pe care o folosesc de obicei pentru streaming cu aceasta. Diferenta nici macar nu s-a observat, ceea ce este ok deoarece am o camera foarte buna.

Per total ROG Eye a facut tot ce m-as fi asteptat si s-a comportat excelent. Daca ar fi sa-i caut un minus, cred ca primul lucru de care m-as lega ar fi cablul de numai un metru. Asta este o chestiune foarte dependenta de situatie insa. Daca ai un laptop, ai putea spune chiar ca e putin cam lung. Oricum ar fi, portul mini-USB de pe spate iti permite sa conectezi oricand un alt cablu; si sa fim seriosi, cu totii avem unul din asta aruncat pe undeva prin casa.


 
Mai jos am atasat livestream-ul de aseara in care mi-am filmat mirobolanta fata cu noua camera de la Republic of Gamers. Din pacate, compresia YouTube nu este cea mai fericita, dar va ofera o privire foarte buna la capabilitatile acestui model.

 

 

sursa:        ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate