Sari la conținut

Review Predator: Hunting Grounds – A inceput sezonul de vanatoare!


IoNuT™

Postări Recomandate

Predator: Hunting Grounds

 

Cati dintre voi isi mai amintesc seria de filme Predator? Pe la momentul aparitiei, adica prin ’87, vanatorul extraterestru baga frica in toti cei care urmareau filmul. De atunci, acesta a ajuns un cult classic, iar Predator: Hunting Grounds abordeaza fix acest personaj. Reuseste oare acest joc sa aduca un omagiu cum se cuvine serie legendare? Ramane de vazut in acest articol!

Ratele extraterestre si vanatorii
Trebuie sa incep prin a spune ca jocul nu are o componenta single-player, iar singura sansa de a te juca singur este prin tutorial. Nici asta nu este insa foarte stralucit. Sa vorbim insa despre carnita, despre crema jocului, ce il face interesant; aici intra cu siguranta modurile de joc din Predator: Hunting Grounds. Doua la numar, acestea se rezuma la tabara din care faci parte. Fie esti unul dintre cei patru soldati trimisi sa indeplineasca o misiune, fie esti predatorul care incearca sa ii ia ca trofee. Premisa este cat se poate de simpla.

Predator: Hunting Grounds

Predator: Hunting Grounds

Din pacate, aceasta separare duce si ea la anumit probleme. Prima care imi vine in minte este echilibrul jocului, iar acesta nu este deloc ok. Predatorul are un dezavantaj clar in fata celor patru soldati, iar asta nu se datoreaza doar handicapului 1v4. Problema sta mai de graba in modul in care merge gameplay-ul pentru tabara extraterestra. Chiar daca poti juca bine si cei patru nu sunt atat de greu de pus joc, controlul cam stangaci si abilitatile destul de slabe ca impact, nu ajuta.

De cealalta parte a baricadei, Predator: Hunting Grounds ofera un avantaj clar soldatilor. Nu numai ca Predatorul poate fi vazut chiar si cand foloseste skill-ul de invizibilitate, dar sunetul foarte puternic pe care il face cand alearga este foarte usor de localizat. In plus, arsenalul pe care il ai la indemana te face sa te intrebi cine este de fapt vanatorul in toata treaba asta.

Predator-Hunting-Grounds-Review-13-1120x

Alta problema care apare in urma acestui handicap de personal intre echipe este resimtit si in matchmaking. Vei gasi un meci foarte usor daca joci de partea oamenilor, dar daca vrei sa fii Predator, poti zabovi si cinci minute in meniu; daca nu mai bine.

Predator: Hunting Grounds ofera un gameplay usor de uitat
Din pacate, lipsa de balans intre cele doua tabere putea fi trecuta cu vederea, mai ales la level mai mare unde se presupune ca te-ai prins cum merge jocul. Ei bine, da si nu prea. Chiar daca progresia este rapida si indiferent de tabara, cam dupa fiecare meci castigat ai LVL UP garantat, cel putin primele nivele, diferenta de arsenal se face simtita. Predator primeste abilitati si cate consumabile care sa-l ajute, insa soldatii au arme mai puternice, grenade, accesorii, etc. Plus, sa nu uitam perk-urile care le ofera diferite abilitati.

Pe campul de lupta, lucrurile sunt insa mai fericite. Jocul tine cont foarte mult de comunicarea si cooperarea membrilor din echipa umana. Asta inseamna ca o colaborare fericita si comunicarea eficienta vor duce de cele mai multe ori la victorie. Dar ce faci atunci cand joci cu o echipa mai putin buna?! Ei bine, incerci sa te aperi de extraterestrii, plus NPC-urile care sunt aruncate doar ca minioni de XP boost pe harta. Predator: Hunting Grounds este foarte neiertator atunci cand te separi de grup, deoarece ai adversari in toate directiile, plus ca in focul actiunii va fi mai greu sa iti dai seama de unde va lovi Predator.

Predator: Hunting Grounds

Predator: Hunting Grounds

Din fericire, sau nefericire, factorul de pericol al vanatorului intergalactic este strans legat de abilitatile celui ce-l manuiesc. Odata ce joci drept Predator, se schimba si perspectiva. Treci de la un FPS la un third-person action si odata cu aceasta schimbare va trebui sa te adaptezi. Partea buna este ca miscarea este foarte fluida si chiar daca petreci majoritatea timpului prin copaci, sistemul de Predkour (da, chiar asa ii zice) este bine implementat. Vei putea traversa foarte usor harta fara mari dificultati, ceea ce iti va oferi un oarecare avantaj. Din pacate, nu te simti chiar atat de puternic pe cat ar trebui s-o faci in Predator: Hunting Grounds jucand ca, ei bine, creatura al carui nume il poarta jocul.

Predator: Hunting Grounds

Predator: Hunting Grounds

Grafici, loot box-uri si alti demoni
Predator: Hunting Grounds reuseste sa creeze o atmosfera ok; trebuie sa ii dau asta. Luptele din jungla sunt destul de autentice iar mediul inconjurator iti permite sa te camuflezi usor. Fie ca om, fie ca extraterestru. Atmosfera e ok, sunetul la fel, iar coloana sonora a fost transpusa cu succes. La fel si sunetele scoase de aratarea cu sange verde.

Un lucru care mi-a zgariat retina si m-a dezamagit enorm este insa optimizarea pe PC. Nu stiu cum este pe console, dar pe calculator jocul merge oribil. Cu grafica la Ultra, nu treceam de 80-90FPS in multiplayer, chiar daca in tutorial, cu aceleasi setari, stateam linistit la 125-130FPS. Am zis ca poate na’, exagerez putin si totusi este un joc nou. Asa ca am scazut la Low; regret si acum ca am facut asta. Pe langa faptul ca jocul arata execrabil, in aceeasi parte a hartii la Ultra aveam 60FPS, iar la Low aveam 80FPS. Asta nu-mi indica decat o optimizare foarte proasta facuta de un studio cu prea putina experienta.

Predator-Hunting-Grounds-Review-7-1120x6

Predator-Hunting-Grounds-Review-8-1120x6
LOW

ULTRA
Grafica in sine nu este rea la Ultra, dar la Low arata de parca am instalat din greseala alt joc. O diferenta enorma care ar fi trebuit sa se simta macar in FPS-uri, dar n-a fost sa fie. Per total insa, departamentul vizual sta binisor si mai spala putin din pacatele optimizarii.

Alt lucru care mi-a atras atentia inca de pe la inceput a fost un sistem foarte familiar pe care il urasc din toata inima. Predator: Hunting Grounds are loot box-uri!!! De ce? De ce dintre toate formele idioate de progresie, cei de la Illfonic au gasit fix asta?! Bine, spre apararea dezvoltatorului, nu te costa bani reali si tot ce cumperi, de la elemente de personalizare a personajului pana la mecanicile surpriza sunt disponibile doar cu creditele in-game… momentan.

Predator-Hunting-Grounds-Review-2-1120x6

Predator-Hunting-Grounds-Review-3-1120x6

Predator: Hunting Grounds ar fi putut fi un joc bun…
Imi pare rau ca inchei pe o nota atat de negativista, insa Predator: Hunting Grounds are un potential enorm. Din pacate, se simte ca nu este mana unui studio foarte serios la mijloc. Optimizare proasta, sistem de matchmaking prost gandit, loot box-uri si un gameplay dezechilibrat nu fac din acest joc decat o pata. O pata de murdarie cu numele unuia dintre cei mai emblematici antagonisti din istoria culturii populare.

Predator: Hunting Grounds

 

 

sursa:          ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate