Sari la conținut

[Stiri IT] AMD lansează Ryzen 9 5900XT și Ryzen 7 5800XT, noi procesoare pentru platforma AM4


rudansky

Postări Recomandate

image.png

 

Chiar dacă seria Ryzen 9000 pentru socket AM5 captează toată atenția, AMD nu a uitat nici de fanii care încă folosesc PC-uri AM4 și din diferite motive nu pot urma calea unui upgrade costisitor, anunțând pentru aceștia Ryzen 9 5900XT și Ryzen 5800XT, noi procesoare cu raport superior performanță/preț.

Chiar dacă este cu o generație în urmă, platforma AM4 primește versiuni „refresh” ale procesoarelor AM4 deja lansate. Așteptat la un preț comparabil actualului model Ryzen 5900, modelul 5900XT este în fapt un 5950X în deghizare, oferind aceeași configurație cu 16 nuclee și 32 fire de execuție, respectiv 72MB memorie cache (8MB L2 + 64MB L3). Singurul dezavantaj, mai degrabă de formă, este frecvența boost redusă la 4.8GHz (față de 4.9GHz la 5950X). Cu un consum TDP estimat la 105W, Ryzen 5900XT va fi unul dintre cele mai eficiente procesoare PC de pe piață, raportat la nivelul de performanță oferit.

Încadrat la același TDP de 105W, Ryzen 7 5800XT este opțiunea mai de buget intenționată pentru upgrade-ul unui PC de gaming sau pentru uz general. Procesorul vine cu aceeași frecvență boost de 4.8GHz, dar într-o configurație cu 8 nuclee și 16 fire de execuție, respectiv 36MB memorie cache (4MB L2 + 32MB L3). În preț este inclus și un cooler Wraith Prism cu iluminare RGB, care te scutește de grija achiziționării unui sistem de răcire aftermarket.

Merită amintit că zvonurile despre Ryzen 5000XT circulă încă din anul 2021, AMD promițând încă de pe atunci că vor suporta pe termen lung utilizatorii platformei AM4.

Din păcate, speranțele pentru o versiune Ryzen 9 5950XT, numai bun pentru a „revitaliza” un work-station ușor îmbătrânit, s-au cam risipit, arhitectura Zen 4 probabil nepermițând ridicarea frecvențelor de funcționare suficient de mult peste nivelul actualului flagship 5950X. Totuși ar mai fi loc pentru un model Ryzen 9 5950X3D, oficiali AMD confirmând în urmă cu mai mult timp că acest procesor a existat la stadiul de prototip, dar că planurile de lansare au fost abandonate din considerente de marketing (atragerea clienților interesați de configurarea unui workstation uri către alternativele Threadripper).

Cât despre noile adiții, Ryzen 9 5900XT și Ryzen 7 5800XT, AMD nu a confirmat prețuri oficiale, precizând doar că acestea vor ajunge în magazine în perioada lunii iulie.

 

Sursa: https://zonait.ro/amd-lanseaza-ryzen-9-5900xt-si-ryzen-7-5800xt-procesoare-am4/

  • Ador 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate