Sari la conținut

Immortals Fenyx Rising este una dintre cele mai placute surprize din 2020 in materie de jocuri!


BoGdY

Postări Recomandate

Ubisoft a prezentat in cadrul E3 2019 un joc foarte interesant numit Gods & Monsters. De atunci insa, compania a fost foarte tacuta cu privire la acest subiect si pe buna dreptate. Gods & Monsters pur si simplu nu mai exista, iar proiectul se numeste acum Immortals Fenyx Rising. Cum producatorul francez a fost foarte dragut cu mine, am apucat sa joc vreo doua ore din noul titlu care va fi lansat la inceputul lunii Decembrie 2020. Haideti sa va spun vreo doua vorbe despre el!

Immortals Fenyx Rising nu se ia in serios deloc iar asta este perfect!

De cum am inceput sesiunea de gameplay am observat o chestie. Chiar inca din primul cinematic se simte tonul ludic al acestui joc. Immortals Fenyx Rising nu se ia deloc in serios, iar dialogurile dintre naratori sunt superbe. Cu atat mai mult cu cat unul dintre naratori este chiar Zeus; sefu’ la bani, regele la zei si tata lor.

Stilul grafic colorat care imi aminteste de un desen animat combinat cu povestea (cat am apucat sa inteleg din ea) demna de un serial pentru copii si actiunea care chiar daca satisfacatoare, nu este foarte complexa, fac din acest titlu un joc imposibil de detestat. Nu poti sa nu iubesti Immortals Fenyx Rising, iar asta se datoreaza fix acestor aspecte. Nu este ca jocurile moderne care se iau in serios si incearca sa iti expuna problemele societatii si alte chestii de genul; aici esti o zeita cu puteri care se bate cu creaturile din mitologia greaca. O premisa atat de simpla dar prezentata intr-un mod foarte placut.

Atunci cand Link din Zelda sta la povesti cu Alexios din Assassin’s Creed Odyssey

Este greu sa nu observi asemanarile cu The Legends of Zelda: Breath of the Wild. In plus, din momentul in care intri intr-o lupta vei simti si vibe-urile de Assassin’s Creed pe care acest joc le imprumuta. Iar asta nu este neaparat un lucru rau. Immortals Fenyx Rising imprumuta elemente din aceste jocuri, dar o face subtil si le traduce intr-o forma foarte simpla. Nu se vrea a fi un joc greu iar asta se simte de la gameplay pana la meniuri si sistemul de progresie.

Lumea open-world care ti se deschide in fata este colorata si plina de viata, iar marimea hartii este destul cat sa te indemne la explorare. Si ca veni vorba de plimbari, fie iei dealurile si campiile la pas, fie te urci pe calul din dotare, ori daca esti mai temerar si ai destula mana te folosesti de puterea de a zbura a personajului. Cea din urma este cea mai satisfacatoare pentru ca-ti ofera cele mai frumoase peisaje si iti permite sa faci mai mult decat sa calatoresti. Poti la fel de bine sa combini planarea cu atacurile asupra inamicilor.

Harta

Inventar

Abiliati

Crafting de potiuni

Am adus vorba despre inamici. Pai, sunt de toate formele si culorile. De la minotauri imensi, la soldati in armura, ciclopi, Cerberus (cainele cu trei capete) si tot felul de monstri din mitologia greaca, ai de unde alege. In plus, luptele sunt rapide si pun foarte mult accentul pe utilizarea abilitatilor speciale. In video-ul de mai sus am jucat undeva pe la jumatatea povestii, astfel am avut acces la cateva abilitati destul de puternice pe care le puteti vedea in actiune. Pe scurt insa, inamicii de nivel mic ii elimini cu sabia si sagetile, salvand astfel mana si potiuni pentru luptele cu colosi.

Puzzle-uri, mistere si explorare

Pe langa elementul de combat din joc, accentul se pune mai de graba pe rezolvarea de puzzle-uri si pe explorare. Din cele doua ore pe care am apucat sa le joc, cred ca peste jumatate din timp am stat in sectiuni de puzzle. Partea buna este ca un s-au simtit obositoare. Ba chiar dimpotriva, rezolvarea unei camere secrete sau a unui joc al mintii este satisfacatoare. In plus, Immortals Fenyx Rising integreaza acest sistem foarte bine.

Pe langa aceste secvente, explorarea nu include doar plimbatul de colo-colo pe cal. Ai si un sistem de parkour asemanator cu cel din Assassin’s Creed. In acest fel vei putea explora cam tot ce vezi cu ochii. Integrarea in poveste este facuta cu cap, iar progresia tine direct de abilitatea ta de a rezolva aceste puzzle-uri si de a parcurge terenul eficient.

Un joc care va cuceri o multime de gameri cand va fi lansat

Immortals Fenyx Rising este o combinatie fericita intre titluri care au reusit de-a lungul timpului sa isi stranga o multime de fani. Intr-adevar, nu-i nici Zelda, nici AC. In schimb este un joc care combina elemente din acestea. Un mix pe care cel putin fanii gaming-ului pe PC nu prea au avut ocazia sa-l guste. Tocmai din acest motiv cred ca va avea succes si va cuceri multi gameri. Un joc simplu, care nu-ti pune mult mintea la contributie. In plus, umorul fin te va bine-dispune in timp ce toti monstri mitici 

 

Sursa:ZonaIT

 

 

Preview-Immortals-Fenyx-Rising-1-2048x1152.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate