Sari la conținut

Review Mafia II Definitive Edition – A ramas vaca fara de lapte!


IoNuT™

Postări Recomandate

Review Mafia II Definitive Edition

 

Inca o luna, inca un remaster si asa, piata se inunda de aceste minunatii din trecut. Mafia II Definitive Edition este, evident, editia remasterizata a lui Mafia II din 2010. Aceasta include DLC-uri, chestioare bonus si desigur, grafica HD 4K nebunii. Toate bune si frumoase, pana descoperim ca este inca un proiect facut in graba in speranta ca va genera profituri. Dar ce sa vezi? A secat vaca! Si imi dadeati in cap cand spuneam ca unele jocuri sunt bune asa cum sunt si trebuiesc lasate neatinse.

Am zis insa sa nu fiu rau si sa privesc si acest remaster asa cum ar trebui; din perspectiva unei persoane care nu mai stie, sau nu a jucat originalul si are sansa s-o faca acum, in 2020, pe consola sa actuala ori pe PC-ul ala modern.

Mafia II Definitive Edition spune o poveste cum n-am mai vazut de mult
Jocurile video au tot evoluat, insa unele au pierdut mult cand vine vorba de parte narativa. Mafia II Definitive Edition readuce in atentia noastra o poveste buna din trecut. Sincer, asta este principalul motiv pentru care am avut rabdare sa joc acest remaster si nu am ales sa rejoc originalul. Povestea a ramas neschimbata si ii urmareste in continuare pe Vito Scaletta si Joe Barbaro in timp ce-si croiesc drum prin lumea interlopa pentru a scapa de saracie. O poveste clasica cu mafioti care are toate elementele necesare. Nu mai mult, nu mai putin; actiune, drama, pe alocuri comedie.

Review Mafia II Definitive Edition

Review Mafia II Definitive EditionDe la poveste, trecem la gameplay-ul jocului. In 2010, poate multi s-au plans ca Mafia II nu este atat de open-world pe cat si-ar fi dorit. Este 2020 insa, iar Mafia II Definitive Edition se simte ca o revelatie intr-o piata inundata de jocuri open-world care mai de care mai slabe. Sa va zic si de ce: jocul este liniar din perspectiva structurii. Nu trebuie sa cauti pe harta misiunile, ci vei fi in mare parte obligat sa mergi la ele pentru a avansa. In schimb, nimic nu te opreste din explorat orasul daca astia ti-e dorinta. Poti merge la bar-uri ori la shopping, sa modifici masini sau sa iti cumperi arme noi cu care sa iti matrasesti inamicii. As zice ca are o structura semi-open-world; e corect?

Un joc clasic stricat de o mana de amatori
Revin la ce spuneam in articolul ala de mi l-ati tot criticat acum ceva timp: nu strici ceva bun! Exact asta s-a intamplat aici. Primele doua jocuri Mafia au fost dezvoltate de Illusion Softworks, care mai tarziu aveau sa devina 2K Czech. Intre timp, lucrurile nu au mers foarte bine, iar studioul a fost inchis incetul cu incetul. Asta s-a resimtit din plin odata cu lansarea lui Mafia III. Atunci, Hangar 13 a preluat stafeta si a promis un joc demn de acest nume. Nu are rost sa mai povestesc cum a mers toata treaba. Mafia II Definitive Edition a picat tot in grija acestora, alaturi de d3t Design. Ca o surpriza neplacuta insa, au dat-o in bara grav. Jocul arata mai bine decat originalul pe alocuri, insa in timp ce orasul pare oarecum scos dintr-un joc modern, personajele se simt in plus in decorurile statice randate in HD.

Review Mafia II Definitive Edition

Review Mafia II Definitive EditionInainte de lansare ma asteptam (si chiar am zis) ca poate va fi un remaster mai usurel pe care un PS4 sa-l ruleze la 60FPS usor si orice PC mai nou de 2012 il va duce fara probleme. Ha ha ha! Ghici ce, au dat-o in bara si aici! Pe consola nu l-am testat, insa pe PC, Mafia II Definitive Edition este un dezastru din punct de vedere tehnic. Ca sa intelegeti cat de rau au dat-o in bara, admirati lipsa de screenshot-uri in-game. Asta se datoreaza faptului ca jocul, din ceva motiv, nu este recunoscut de GeForce Experience ca si aplicatie; fie el in full-screen sau windowed. Sa-mi iertati aroganta, dar de ce as fi eu nevoit acum sa-mi schimb softurile cu care lucrez pentru un joc prost?! In plus, sunt flatat de faptul ca jocul crede ca mi-am overclockat 3600X-ul la 10000.00 Ghz, dar nici tot azotul lichid din lume n-ar ajunge pentru asta. In plus, framerate-ul din benchmark n-are nicio treaba cu ceea ce inregistrez in-game, unde merge ba la 144 FPS, ba la 30.

Review Mafia II Definitive Edition
 
Review Mafia II Definitive EditionProblemele nu se opresc aici, iar palarii care trec prin testele personajelor, alaturi de masini care apar si dispar ca fantomele pe sosele si multe alte glitch-uri cauzate de marele remaster ce se vrea a fi Mafia II Definitive Edition sunt doar chestiuni normale. Stiti de ce mi-a parut cel mai rau? De atmosfera jocului care se chinuie din rasputeri. Incearca sa te duca cu gandul la New York-ul anilor 1950, iar muzica, masinile, cladirile si stilul vestimentar sunt fix ce trebuie.

Ce este de facut?
Ca sa zic ceea ce gandesc o sa ma rezum la: pffft! Chiar nu am stiut cum sa o dau sa fie bine. M-ar durea sufletul sa dau o nota proasta lui Mafia II, dar Mafia II Definitive Edition este o bataie de joc facuta in graba. Astfel voi nota aspecte ale jocului original, alaturi de aspecte ale remasterizarii. Tin cont de povestea buna, de gameplay-ul decent si de elementele noi aduse de remaster. Cu aceasta ocazie o sa introduc si o rubrica noua de notare. Rubrica numita „Remasterizare” se va lega de schimbarile grafice aduse si de optimizare.

Se pare insa ca Mafia II Definitive Edition este un prilej de sarbatoare macar pentru bisnitarii low-life de coduri de jocuri. Unde acum o luna costa cativa euro, acum vedem atrocitati de genul asta. Macar ne arata diferenta de valoare dintre cele doua jocuri.

Mafia-2-Pret-G2A-1200x415.jpg

 

sursa:             ZonaIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate