Sari la conținut

În ce condiții ar putea găzdui stadionul Steaua meciuri de la EURO 2020. Anunțul făcut de Gică Popescu


IoNuT™

Postări Recomandate

stadion steaua 14

 

EURO 2020 s-a amânat pentru anul următor, din cauza pandemiei de COVID-19, iar mai multe orașe, din cele 12 care ar fi trebuit să organizeze turneul final în acest an, nu au dat încă răspunsul dacă mai sunt interesate și pentru 2021.


În aceste condiții, România și-ar dori să organizeze mai multe partide de la EURO 2020, iar Răzvan Burleanu a anunțat că este în legătură cu UEFA, privind acest aspect, în cazul în care va fi posibil.

Stadionul Steaua ar putea organiza meciuri la EURO 2020
Dacă România va primi mai multe partide, Gică Popescu, coordonatorul proiectului EURO 2020 în România, susține că unele jocuri ar putea fi găzduite și de noul stadion Steaua, asta dacă UEFA nu impune o capacitate mai mare decât cea pe care o va avea noua arenă din Gencea.

”Nu știu dacă ar fi posibil să organizăm noi mai multe meciuri. Eu cred că Ghencea ar putea organiza meciuri la Euro 2020. Acum depinde și de ce capacitate trebuie să aibă stadionul. Noi, până acum, nu am primit de la niciun oraș că nu ar mai dori să organizeze EURO.

E dificil de spus dacă vom putea organiza mai multe meciuri, pentru că deja s-au vândut bilete în multe orașe. Nu se știe încă nimic, dar eu zic, dacă va corespunde capacitatea, că stadionul Steaua ar putea organiza meciuri”, a spus Gică Popescu la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Galerie Foto

https://www.digisport.ro/galerie-foto/1/fotbal/euro-2020/in-ce-conditii-ar-putea-gazdui-stadionul-steaua-meciuri-de-la-euro-2020-anuntul-facut-de-gica-popescu-831910
Orașele care ar trebui să găzduiască EURO 2020
Copenhaga
Bucureşti
Amsterdam
Dublin
Bilbao
Budapesta
Glasgow
Baku
Roma
Sankt Petersburg
Londra
Munchen
Stadion Steaua, detaliile proiectului
Cost construcţie 94.672.020 milioane de euro
Capacitate: 31.254 de locuri
Suprafața de joc 105m/68m. Gazon natural ranforsat sintetic, dotat cu degivrare, drenaj, sistem de irigație și încălzire pentru sezonul de iarnă
Spații de cazare pentru sportivi (24 de camere cu un total de 48 de locuri de cazare)
Restaurant
Muzeu al Clubului Sportiv al Armatei Steaua
Spații VIP (loje și parcare)
Sală de forță și de recuperare
Punct medical de prim ajutor
Zona de presă si sky-box ul în partea superioară a Tribunei 1 pentru a spori vizibilitatea și care respectă standardele UEFA și FIFA
Sala de conferință
Vestiare pentru sportivi
Magazine
Spații tehnice și pentru birouri

 

 

sursa:           DigiSport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate