Sari la conținut

Sony pare sa fi castigat deja razboiul consolelor next-gen cu Microsoft


Livia

Postări Recomandate

Xbox Series X vs PlayStation 5 / Sony vs Microsoft

 

Deja au inceput sa umble foarte multe zvonuri si speculatii referitoare la noua generatie de console. Va mai fi un razboi intre cei doi titani ai industriei? Sony sau Microsoft, a carui consola e mai buna? Ei bine, nu stim foarte multe despre acestea, insa avem o mica idee despre cum se vor desfasura lucrurile.

Cateva informatii de la Microsoft sugereaza faptul ca Xbox Series X va fi mult mai puternic decat PlayStation 5. In acelasi timp, inseamna ca bucata celor de la Sony va fi mai ieftina, deci va pleca deja cu un avantaj. Insa Microsoft ar parea sa aiba un as in maneca: Xbox Series X. Nu consola, ci cuvantul Series este cel care ma face sa cred ca Xbox va avea si o versiune mai slaba a lui X. Asemanator cu scenariul de acum cu Xbox One S si X.

 

Xbox_ShortBullets_JPG_678x452.jpg

 

Adevarata discutie referitoare la consolele next-gen este legata insa de cu totul alt subiect: mai sunt consolele de jocuri relevante? Si daca ar fi sa raspund sincer, adevarul ar fi undeva la mijloc. Ceea ce imi place sa vad este directia aleasa de Microsoft. Echipa din spatele lui Xbox a inteles ca doar o consola nu mai este de ajuns pentru utilizatorul modern. In acelasi timp, investitia si munca necesare pentru un PC de gaming sunt peste mana multora. Asadar, noul Xbox pare a fi linia subtire de mijloc.

 

Viitorul gaming-ului pe consola in viziunea Microsoft


Poate inca va intrebati care e treaba cu titlul articolului, asa ca haideti sa va explic pe scurt. Microsoft a ales sa renunte la razboiul celor mai bune console si se concentreaza mai mult pe solutii alternative. Asta inseamna ca Xbox va avea o componenta cloud gaming foarte solida. Directia asta este destul de clara din partea companiei si chiar Phil Spencer, CEO-ul Xbox, a declarat ca adevaratii sai rivali din aceasta generatie sunt Google si Amazon.

 

Project xCloud

 

Bine, nu spun ca sunt foarte incantat de cloud gaming, deoarece are anumite limitari. Cele mai multe se leaga de partea de input lag si de conexiune, insa cred ca Microsoft a gandit-o bine pe asta. Xbox Series X va fi un monstru cand vine vorba de performanta, dar fara optiunile de upgrade oferite de un PC, in cativa ani va muri. Asta daca nu cumva in cei cativa ani pana cand o consola devine obsolete, nu se intampla un avans tehnologic important. In cazul de fata, cloud gaming.

 

Sony este producatorul suprem de console, fara doar si poate


Daca este un nume sinonim cu consolele de jocuri, acela este cu siguranta Sony. Japonezii au produs pana acum doar sase console (PS1-4, PSP, PSVita) insa acestea au fost hit-uri imense cand au ajuns pe piata. Ani la rand Sony a dominat top-urile de vanzari pe piata de console de gaming si s-a instalat in varf drept un titan pe care nu-l va darama cineva. Nu prea curand, cel putin. Haideti sa vedem cum arata top-ul celor mai bine vandute console din lume:

  • Locul 1 – PlayStation 2 – 155 milioane de unitati vandute
  • Locul 2 – Nintendo DS – 154.02 milioane de unitati vandute
  • Locul 3 – GameBoy / GameBoy Color – 118.69 milioane de unitati vandute
  • Locul 4 – PlayStation 4 – 108.9 milioane de unitati vandute
  • Locul 5 – PlayStation – 102.49 milioane de unitati vandute
  • Locul 6 – Wii – 101.63 milioane de unitati vandute
  • Locul 7 – PlayStation 3 – 87.4 milioane de unitati vandute
  • Locul 8 – Xbox 360 – 84 milioane de unitati vandute
  • Locul 9 – GameBoy Advance – 81.51 milioane de unitati vandute
  • Locul 10 – PlayStation Portable – intre 80 si 82 milioane de unitati vandute

Microsoft a ramas putin pe afara, singurul model care a reusit sa ajunga in partea de jos a topului fiind Xbox 360. Bine, nu trebuie sa tragem concluzia ca Xbox a produs console proaste, ci mai de graba ca Sony este o forta cu care nu te poti pune pe acest segment. Cu modele pe locurile 1, 4, 5, 7 si 10, consolele japonezilor sunt 50% din acest top istoric.

 

playstation-x-button.png

 

Pana la urma, Phil Spencer are dreptate. Cel putin din perspectiva vanzarilor, Microsoft un este in aceeasi liga cu Sony si Nintendo, asa ca trebuie sa isi gaseasca o nisa proprie. Iar asta a tot facut Xbox in anii trecuti. Daca Xbox 360 a fost o consola in toate drepturile, One a fost mai repede un sistem de entertainment care a incercat sa lege toata familia la consola, nu doar pe cei mici sau gamerii din casa. Deja din acel moment a inceput sa se schimbe scenariul. Impreuna cu absenta exclusivitatilor si aducerea celor existente pe PC, Microsoft a facut o schimbare buna.

 

Generatia ce vine, PlayStation 5 va fi aleasa mea


Trebuie sa recunosc ca oricat as fi pro-inovatie si as vrea sa ii vad pe Microsoft ca reusesc sa livreze o consola competitiva generatia urmatoare, personal o sa aleg Sony. Am doua motive mari si late care mi-au motivat alegerea si nu cred c-o vor schimba curand.

Primul motiv este faptul ca am deja un PC de gaming destul de bun cat sa-mi ruleze cele mai tari jocuri inca cativa ani de acum. Daca Microsoft va lansa exclusivitati, 100% vor fi disponibile si pe PC prin intermediul Microsoft Store si a ecosistemului creat de creatorii lui Windows. Cel putin din perspectiva asta, Microsoft nu mi se potriveste.

Al doilea motiv pentru care inclin spre Sony sunt jocurile exclusive. Si nu ma refer la faptul ca am deja PC si vreau sa am acces la cat mai multe. Aici vorbim despre calitatea jocurilor. Generatia trecuta mi-a oferit unele dintre cele mai tari experiente de gaming iar clasice precum The Last of Us, Uncharted si God of War nu vor ajunge pe Xbox. Chiar daca as risca sa ratez exclusivitatile oferite de Microsoft, sunt destul de sigur ca acestea nu se compara cu oferta celor de la Sony.

 

 

Sursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate