Jump to content

[stiri lume] Istoria comunismului în România, materie obligatorie la liceu, potrivit noilor legi ale educației

KRATOS.

Recommended Posts

istoria-comunismului-romania-materie-obl

Propunerea a fost făcută de Alexandru Muraru, în calitate de reprezentant special al Guvernului pentru promovarea Politicilor Memoriei, Combaterea Antisemitismului și a Xenofobiei, și a fost cuprinsă în proiectul Legii învățământului preuniversitar „Ronia Educată”.

„Am lansat această inițiativă în cadrul Forumului Educației la Iași 2022, atunci când am subliniat faptul că generațiile de mâine trebuie educate în spiritual democrației, valorilor libertății și combaterii formelor de falsificare a istoriei.

Și atunci, și acum, m-am bucurat de sprijinul Ministerului Educației, motiv pentru care mulțumesc public ministrului Ligia Deca pentru că a acceptat această propunere ce promovează adevărul istoric și lecțiile trecutului”, a spus Alexandru Muraru.

„Pentru clădirea unui viitor durabil, noile generații născute după 1989 trebuie să rememoreze adevărul istoric și să învețe lecțiile trecutului iar acest deziderat național nu poate fi îndeplinit decât prin investiția în educație”, a adăugat deputatul liberal, președinte al PNL Iași.

Propunerea a fost susținută și de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc. Potrivit proiectului de lege, programa școlară și manualele pentru materia „Istoria Comunismului în Ronia” se elaborează de către Ministerul Educației, în colaborare cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Ronesc.

Totodată, sunt folosite și expertiza altor instituții precum Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității, institutele Academiei Rone care derulează programe de cercetare a comunismului în Ronia și Centrul Internațional de Studii asupra Comunismului.

Istoria comunismului în Ronia va fi studiată în licee după ce Proiectele legilor Educației vor fi adoptate în Parlament și promulgate de președintele Klaus Iohannis și după ce se va realiza programa școlară, care durează câteva luni.

S U R S A

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy