Jump to content

[STIRI LUME] Mărturia unei femei care a fost violată și torturată de ruși: "Nu pot să vă descriu durerea. Eram hotărâtă să mă sinucid"

RedOne

Recommended Posts

Alla, o femeie în vârstă de 52 de ani, a fost răpită de soldații ruși în timpul ocupației armatei lui Putin din Izium, un oraș din regiunea Harkov.                                                   image.png.15a10f1608f4631a5431e13b14e9a276.png                                                                                           Ea a fost violată și torturată de ruși timp de zece zile. Toate acestea s-au întâmplat chiar în preajma soțului ei, luat și el ostatic.

Alla și soțul ei au fost răpiți la începutul lunii iulie. Acest lucru s-a întâmplat într-o dimineață, când în fața casei lor au oprit două mașini, iar din ele au coborât zece bărbați. Indivizii căutau informații despre fiul lor, care lucra pentru serviciul de securitate internă al Ucrainei. De asemenea, aceștia voiau detalii și despre activitatea ei și a soțului, pentru că erau angajați la compania de gaze din regiune. 

"Nu veți mai ieși vii de aici"

Cu capetele acoperite cu saci, Alla și bărbatul ei au fost legați de mâini și băgați în portbagajul mașinii. Cei doi s-au trezit într-o magazie.  

"O să vă batem până la sânge! Nu veți mai ieși vii de aici.

Ori acceptați regulile noastre și recunoașteți că trăiți în Rusia, ori veți dispărea. Nimeni nu vă va găsi, niciodată", le-au spus soldații ruși.

O oră mai târziu, șase bărbați s-au întors în magazie, i-au pus femeii sacul înapoi pe cap și au dus-o într-o altă clădire din apropiere. Acolo, indivizii i-au cerut să se dezbrace. Când a refuzat, au dezbrăcat-o cu forța, au așezat-o pe o masă și au început să o atingă peste tot. În tot acest timp, indivizii râdeau, a povestit ea pentru The Washington Post.

"O, ești ucraineancă! Știi ce facem cu femeile ucrainene și cu mamele ofițerilor serviciului de securitate? Le legăm dezbrăcate în piața principală și le trimitem fiilor poze cu ele, ca să vadă ce le putem face părinților", i-au spus rușii.

"Nu te-ai dezbrăcat? Crezi că ne poți zice nu?"

Apoi, Allei i s-a spus ce are de făcut. Ea a fost amenințată de comandantul aflat în zonă că va fi bătută, dacă avea de gând să nu se supună. 

Când veneau bărbați în magazie, ea trebuia să fie goală de la brâu în jos și să stea cu spatele la ei. 

"Cum adică, nu te-ai dezbrăcat? Crezi că ne poți zice nu?", i s-a spus femeii când aceasta s-a împotrivit. 

"Am început să plâng și să țip, dar el mi-a dat hainele jos și și-a întrebat soldații cine este primul care mă va viola", a mărturisit Alla. 

Timp de trei zile, comandantul a atins-o cu forța și a obligat-o să-i facă sex oral. În timpul acesta, soțul ei se afla într-un garaj din apropiere. Alla îl putea auzi strigând în timp ce soldații îl băteau. 

"La un moment dat, l-am auzit pe comandant spunându-i soțului meu că m-a violat și că ne-a plăcut la amândoi", a spus Alla. 

Într-o zi, printr-o gaură din perete, ea i-a văzut pe bărbații care îl aduceau pe soțul ei înapoi în garaj. Bărbatul fusese bătut atât de rău, încât abia se mai putea ține pe picioare.

"Eram hotărâtă să mă sinucid"

La un moment dat, Alla nu a mai suportat chinul la care o supuneau rușii: "Eram hotărâtă să mă sinucid. Erau niște bârne în interiorul magaziei și aveam un sutien, așa că m-am gândit să mă spânzur. Nu a mers. Am început să plâng. Plângeam tot timpul. M-au auzit plângând și s-au întors și au început să mă hărțuiască din nou". 

Coșmmarul femeii a continuat. Printre altele, rușii i-au aplicat șocuri electrice la picioare.  

"M-au dus în camera de tortură, mi-au pus o mască de gaz pe față, m-au lipit de perete, apoi am simțit că îmi prind ceva de picioare. Erau șocuri electrice. Am căzut pe podea, tremuram toată. Nu pot să vă descriu durerea", a povestit ea.

Abandonați la marginea unui drum

După zece zile de chin, Alla și soțul ei au fost legați la ochi și aruncați de ruși la marginea unui drum. Pentru o scurtă  perioadă de timp, cei doi s-au ascuns într-o benzinărie, apoi au fugit prin Rusia, Belarus și Polonia până au ajuns într-o zonă a Ucrainei în care nu se găseau invadatori.

Din cauza agresiunilor repetate pe care le-a suferit, Alla a avut nevoie de tratament ginecologic. 

Luna trecută, după ce forțele ucrainene au eliberat Iziumul, femeia și soțul ei s-au întors în orașul lor natal. De asemenea, și fiul lor a revenit acasă. SURSA

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy