Jump to content

[Creepypasta] Sa nu folosesti niciodata Tabla Ouija…

Recommended Posts

• Această poveste s-a întâmplat în octombrie 2004. În vremea când eram încă elev la liceu. Eu și prietenii mei, am rămas pe langa școala, noaptea târziu, după petrecerea anuală de Halloween. Am fost de acord să încercăm tabla Ouija a prietenului meu. Nu a fost cea mai strălucită idee, dar aveam nevoie de un fior.
  • Am găsit un loc frumos sub un copac imens și am inceput ritualul. Eram 5, 2 băieți și 3 fete. Cu toții ne așteptam la un fel de contact paranormal. Se zvonea că școala noastră a fost bântuită, dar nu am experimentat nimic cu adevarat pana atunci. Fiind si Halloween, când toate spiritele ies la joacă, am vrut cu toții să ne îngrozim. De asemenea, nu am mai văzut niciodată o tabla Ouija, așa că am fost destul de încântați.
  • Ne-am așezat în spațiu deschis, cu doar un bec expus în apropiere, iluminând împrejurimile. Râdeam cu toții, speriindu-ne unii pe alții cu scenarii ce puteau urma. Erau copii obișnuiți care făceau lucruri stupide.
  • Prietenul care a adus tabla Ouija a plasat-o în mijlocul cercului nostru. Dacă îmi amintesc bine, era versiunea strălucitoare în întuneric a tablei, lucru care mi s-a parut amuzant. Puteai vedea ce se scrie în întuneric.
  • Neștiind ce să facem și urmărind ceea ce am văzut în filme, am procedat cu toții prin așezarea degetului arătător deasupra tablei. Am stat acolo, uitându-ne unul la celălalt, până când unul dintre noi a spus: “Ce urmează?”
  • Nu știam dacă există o modalitate adecvată de a începe ritualul, plus că tabla nu a venit cu instrucțiuni, așa că am decis să punem o întrebare.
  • “Este cineva acolo?” Am strigat în întuneric.
  • “Dacă există spirite care trăiesc aici, vă rugăm să ne vorbiți.” Una dintre fete s-a alăturat.
  • În mod clar, habar nu aveam ce facem.
  • Încă nimic.
  • Nici măcar cel mai mic vânt.
  • Unul dintre prietenii mei a smucit tabla și am tipat, rupand tacerea. Am râs cu toții apoi de cât de ridicol a fost.
  • După cele cateva glume, am decis să-i mai dăm o încercare.
  • Ne-am așezat cu toții degetele arătătoare pe tabla încă o dată și am întrebat: „Dacă este cineva acolo, sa ne dea un semn”.-
  • -Nu rupe cercul. Unul dintre prietenii mei a spus în glumă.
  • -Taci, am șoptit eu.
  • Eram aproape gata să renunțăm, când vântul a început sa bata. Liniștea s-a rupt și întunericul din jurul nostru părea să se miște.
  • Doar o coincidență, ne-am gândit.
  • Am urlat. “E cineva acolo?”
  • Eram emoționat. Era ca o scenă dintr-un film horror, vantul și frunzele moarte se învârteau în jurul nostru.
  • -Băieți, mi-e frică, a spus prietenul care stătea lângă mine. Mama m-a avertizat sa nu ma joc cu forte pe care nu le cunosc.
  • Am continuat intrebarile.
  • -Ai murit aici?
  • -Ai fost ucis în timpul războiului?
  • -Ești Preotul fără cap, care cutreieră aceste săli?
  • În acest moment, toți puneam întrebări stupide, la întâmplare.
  • Nimic.
  • “Astea sunt tâmpenii. Nu mai vreau să fac asta.” A spus prietenul meu, exasperat.
  • Cu toții gândeam la fel.
  • Chiar atunci ,un grup de câini din casa vecină au început să latre la noi prin gard. Acești 6 câini mârâiau și-si arătau dinții. Am țipat cu toții și, fără să terminăm ritualul, am fugit imediat de acolo!
  • Nu ne-am văzut decât după vacanta de dupa Halloween. Aici povestea devine înfiorătoare.
  • Una dintre fete ne-a povestit despre o experiență ciudată pe care a avut-o în noaptea in care s-a jucat cu Ouija. Ajunsese acasă târziu, după ce ieșise cu prietenii in cartier, când si-a dat seama că a uitat cheile casei. L-a chemat pe fratele ei, care încă impartea camera cu ea, iar ceea ce a spus el a cutremurat-o. El a jurat că ea era deja acasă. Sustinea că a văzut-o intrând cu ceva timp în urmă, că arăta foarte obosită si ca s-a dus direct la culcare.
  • “Înfiorător. Dar nu trebuie să ne sperie”, a fost tot ce-am gândit.
  • În afară de asta, fratele ei probabil fusese obosit și-si imaginase.
  • Dar apoi, o prietena a început să ne povestească despre o întâlnire pe care a avut-o în noaptea aceea de Halloween.
  • Se urca în camera ei, când luminile au început să pâlpâie. Imaginile tipice ale filmelor de groază. Tocmai atunci a văzut ușa camerei deschisa, iar o siluetă întunecată a ieșit și a ramas în capatul scărilor. Nu reușea să distingă fața entității, dar isi amintea că nu se putea mișca și ca se simțea îngrozită de felul in care silueta o privea.
  • Cel mai bun prieten al meu s-a alăturat conversației, marturisind ca i s-a intamplat ceva la fel de infricosator.
  • Și-a amintit că dormea într-o noapte, când s-a trezit simțindu-se foarte inconfortabil. A descris un sentiment de greutate care îl înconjura. S-a uitat în jurul camerei și atunci a văzut o față sângeroasă, carbonizată, cu ochi roșii pătrunzători, rânjind la el prin fereastră.
  • Nu-mi venea să cred ceea ce auzeam, pentru că în acea noapte am avut aproape o întâlnire cu moartea. După ritual, am adormit în sedanul meu în drum spre casă, după ce ne-am jucat cu tabla Ouija, când am simțit că s-a smucit mașina. M-am trezit instantaneu. Privind pe fereastră, am vazut că am fost lovit de un petrolier imens. Am intrat în panică și am sărit din mașină. Din fericire, am supraviețuit accidentului, dar partea din față a mașinii a fost o epavă totală.
  • Încă nu am o explicație pentru aceste lucruri. Dar slavă Domnului nu s-a întâmplat nimic după aceea.
  • De atunci nu am mai jucat și nu m-am mai apropiat de o tabla Ouija.

• 1.1k
  • 1.1k
  • 2
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy