Jump to content

[Creepypasta] Am gasit ceva in dulapul meu

Recommended Posts

• În fiecare seară, înainte de culcare, o imploram pe mama să se asigure că ușa dulapului meu era inchisa. Căzusem într-o rutină tipică de noapte în care examinam ușa dulapului ca sa pot adormi linistit.
  • Mama a fost un parinte destul de bun. Cel puțin, este o mamă bună când este singură. Bărbații din viața ei au fost întotdeauna disperati, dorindu-și mereu timpul ei si luand-o de langa mine.
  • Nu aveam încă vârsta suficientă pentru a experimenta lumea singur, iar cum tatal meu era mort, aveam nevoie de mama. Aveam nevoie ca ea să mă păzească, să mă hrănească și să mă ducă în parc, să-mi ia o înghețată când făceam ceva bun. Aveam nevoie ca ea să fie mama mea; și numai mama mea.
  • Când aveam 12 ani, a început să se întâlnească cu Chase. Era un tip destul de drăguț, cumpăra mereu flori și bomboane mamei și mereu, fără greș, îmi aducea o jucarie.
  • Îmi amintesc că l-am auzit pe Chase întrebând-o pe mama într-o noapte, când am iesit să folosesc baia, de ce era încă singură când s-au întâlnit. El a exclamat că pur și simplu nu-i venea să creadă ca cineva ca ea, o frumusețe care nu se compară, nu era deja prinsă de vreun prinț. Erau lucruri prostesti și ridicole pe care le spunea. Mama țâșnea mereu și chicotea. Mereu mi-am dat ochii peste cap la auzul lor.
  • Am ascultat un moment pentru a-i auzi răspunsul. „Nu stiu, Chase. Se pare că ceva nu este în regulă cu mine, pentru că, de îndată ce lucrurile încep să devină serioase, toți fug. ” Vocea ei avea un strop de tristețe.
  • De ce era tristă? Ma are pe mine! Trebuia să fiu cel mai important lucru al ei. Totuși, părea tristă de pierderea bărbaților care au incercat s-o fure de langa mine.
  • Am auzit-o spunând-o mereu. Imi repeta ca eu sunt cel mai important lucru din viața ei; ca sunt lumea ei! A continuat să spună asta până am ajuns la vreo 7 ani și a început să se întâlnească cu Donald. Dintr-o dată, nu m-a mai bagat in pat noaptea, chiar uitând să-mi cumpere înghețată când imi curățam singur camera.
  • Eram suparat. Când am întrebat-o despre asta, mi-a spus: „Bineînțeles că ești încă lucrul meu preferat din întreaga lume, dar îmi place si Donald.”
  • Am devenit deprimat și am încetat să mai mănânc. Am refuzat să părăsesc camera până când mama intra si-mi spunea că va fi bine și că va scăpa de Donald și că vom putea fi fericiți din nou. Dar nu a făcut-o. De fapt, s-a supărat pe mine și mi-a spus că sunt copilăros și egoist! Ea era cea care era egoistă, ea era cea care mă lăsa singur în camera mea în timp ce urmarea filme cu Donald!
  • Atunci a sosit Teddy. Stăteam într-o noapte în camera mea, ascultându-i pe mama și pe Donald râzând și vorbind în timp ce vizionau un film siropos. Lui Donald ii placeau cele mai proaste filme. Imi imaginam cum l-aș putea determina să plece, când l-am auzit. Din dulapul meu se auzea un chicotit.
  • La început m-am speriat. M-am îngrijorat mereu că există un monstru în dulapul meu, dar acum auzeam unul cu adevărat! M-am pregătit să țip dupa mama, poate că urma sa scape de Donald și sa petreaca din nou mai mult timp cu mine dacă stia că există un monstru în dulapul meu. Dar apoi am auzit o voce aspră șoptind: „Nu țipa, sunt prietenul tău”.
  • Nu eram sigur ce să cred. În dulapul meu era într-adevăr un monstru, dar spusese că este prietenul meu. Sunt mai curajos decât majoritatea copiilor, așa că nu am țipat. În schimb, am urmărit cum ușa se deschide și un monstru mare care purta haine negre, prăfuite și o pălărie veche de pescuit ca in acele filme stupide care-i placeau lui Donald, a ieșit încet din întuneric.
  • „Sunt Teddy”, monstrul imposibil de murdar a spus, ridicând ușor capul pentru a mă privi. Nu am văzut decât un singur ochi, era întunecat și sângerand. Celălalt se afla sub un petic de ochi la fel de murdar. „Ce s-a întâmplat cu ochiul tău?”, l-am întrebat. Paltonul său negru, lung și decolorat, se răsuci pe pământ, în timp ce se îndrepta încet spre mine. „Sunt pirat”, a spus el.
  • Am chicotit puțin, iar Teddy părea mulțumit. „Locuiești în dulapul meu?”, il intreb. A aruncat o privire în jurul meu în tăcere înainte de a spune: „Nu, vin de altundeva. Sunt aici doar pentru mâncare. ” M-am inveselit atunci, mama făcuse o caserolă de pui foarte bună, știam că îi va plăcea. „Pot să-ți aduc niște mâncare din bucătărie, mama îmi face …” Mi-a șters cuvintele cu o singură mișcare de mână. „Nu este genul de mâncare pe care o caut”. Aproape că-l auzeam cum saliva sub hainele alea grele și întunecate. „Ai venit să mă mănânci?”, l-am întrebat. „M-am gândit la asta, dar îmi place de tine, cred că am putea fi cu adevărat prieteni. ” M-am bucurat. Nu avusesem niciodată un alt prieten decât mama.
  • “Bine.”, am țipat. Eram incredibil de încântat să am un prieten. Aveam în sfârșit pe cineva cu care să ma joc, sa vorbesc, sa-i spun cat de rea era situatia când Donald era prin preajmă. A trecut o săptămână și Teddy m-a vizitat foarte des. I-am spus totul și, în scurt timp, nici lui nu i-a plăcut Donald. Mi-a spus să-l fac pe Donald să vină să vadă un film într-o noapte și mi-a dat două pastile; una pentru băutura mamei și una pentru Donald. Teddy a spus că Donald va dispărea, iar mama și cu mine am putea fi fericiti din nou.
  • Am făcut ce mi-a spus Teddy să fac și am fost încântat să-l văd când a ieșit din dulap în acea noapte. Mama și Donald adormiseră devreme pe canapea. Am fost puțin dezamăgit când Teddy mi-a spus să rămân în pat și că nu vom vorbi si nu ne vom juca în noaptea aceea.
  • Teddy mi-a spus să mă intorc cu spatele, să închid ochii și să nu-i deschid până dimineața. Am făcut-o, până când am auzit niște galagie și apoi pași grei care se îndreptau încet spre camera mea. Teddy mergea de obicei liniștit, așa că m-am rostogolit încet și am aruncat un ochi la ce era.
  • Din fericire, era doar Teddy, dar îl aruncase pe Donald peste umăr; purtându-l ca un pompier în filme. Teddy s-a uitat la mine și a aruncat un rânjet mare cu dinți galbeni în direcția mea. Și-a dus degetele la buze pentru a se asigura că stau tăcut și apoi a dispărut în dulap.
  • Am rămas acolo până nu am mai auzit nimic. În tăcere, m-am strecurat prin cameră si am deschis ușa dulapului. Teddy plecase, la fel și Donald. Am auzit-o pe mama mergand in dormitorul ei și m-am repezit in pat.
  • Câteva ore mai târziu, mama a venit în camera mea să mă întrebe dacă l-am auzit pe Donald plecând. Am spus ca nu. Am mințit. Chiar nu-l auzisem plecând, dar știam că plecase, doar ca nu in felul in care ea trebuia sa stie.
  • Părea puțin supărată și tot încerca să-l sune. Nu am fost surprins când au trecut două săptămâni și nimeni nu știa nimic de Donald. Ma mira cât de tristă părea să fie mama. Am întrebat-o dacă vrea să se uite la T.V., să joace un joc cu mine sau să meargă să ne ia înghețată, lucruri pe care le făceam inainte si care ne bucurau, dar ea a spus că nu.
  • A chemat pe toată lumea pe care o cunoștea Donald, dar nimeni nu-l văzuse din noaptea în care a părăsit casa. Vărul său a spus că lipsesc din casa lui Donald câteva haine, un sac de dormit, un cort și o valiză. Mașina lui Donald dispăruse odată cu el și polițiștii au venit la noi acasă pentru a ne pune întrebări, apoi totul a revenit la normal.
  • Mama a început să petreacă mai mult timp cu mine și în curând Donald a fost doar un lucru din trecut. Aveam aproape 10 ani când Shawn a venit în viața noastră. Mama respingea bărbații după ce Donald plecase și a fost minunata mamă pe care am cunoscut-o și am iubit-o dintotdeauna.
  • Cu toate acestea, Shawn a continuat să-i ceară mamei intalniri până când ea a acceptat în sfârșit și a început să se întâlnească cu el. Eram furios. Shawn purta mereu haine foarte urâte, cel mai urat era un pulover verde de Crăciun pe care îl purta tot anul, nu doar de Crăciun.
  • Teddy încă venea, vorbea și se juca cu mine cel puțin o dată pe săptămână. A fost foarte fericit să vadă că a rezolvat problema mea.
  • Curand, mama a angajat-o pe Linda să mă supravegheze în timp ce ieșea și se distra cu Shawn.
  • Din nou am rămas în urmă din cauza unui bărbat din viața mamei. Linda era răutăcioasă și ma forta să merg în camera mea la 6 și să mă culc la 7. Nu-mi placea. Nici lui Teddy.
  • Mama a venit acasă într-o seară și m-a găsit singură, o notă de la Linda era așezată pe masa din bucătărie: „Nu mai pot face asta. Unde se duce viața mea? Îmi pare rău. ”, N-am văzut-o niciodată pe mama atât de furioasă în viața mea. A chemat părinții Lindei, dar acestia nu o văzuseră. Toată lumea incerca s-o gaseasca, dar nu au putut. Mașina Lindei dispăruse, lipseau și telefonul ei și câteva dintre lucrurile ei preferate. Poliția a spus că arăta ca o situație tipică de fugă în rândul adolescenților.
  • Un an mai târziu, după ce mama l-a adus pe Shawn la noi acasă, mi-a spus că urmează să se căsătorească. Nu știam ce să spun; Eram furios, rănit, trădat. Eram înlocuit! M-am repezit în camera mea și am plâns.
  • În noaptea aceea, după ce mama și-a amintit sa ma duca la culcare, Teddy a iesit din dulap și s-a așezat pe marginea patului meu. Mirosea mereu ciudat, de parcă nu făcea baie niciodată și trăia cu câini și pești, dar nu mă deranja cu adevărat. Purta mereu aceleași haine și aceeasi pălărie. Era cel mai bun prieten al meu.
  • I-am spus lui Teddy totul și mi-a spus că va fi bine. O lună mai târziu, Shawn i-a lăsat mamei și familiei sale un bilet, spunând ceva despre faptul că nu e fericit si ca are nevoie de ceva timp singur pentru a gândi. El și-a luat camionul, majoritatea hainelor și câinele și nu s-a mai auzit niciodată. Mama a plâns săptămâni întregi.
  • În cele din urmă, ea s-a întors la mine și am început să încercăm să fim din nou fericiti. În drumul nostru de a lua înghețată din locul nostru preferat din oraș, am văzut ceva care mi-a atras atenția. Era un pulover verde urât de Crăciun. Un bărbat foarte slab, cu un pardesiu asemănător cu cel al lui Teddy, stătea în parc lângă un copac, mâncând un fel de carne.
  • Mi-a stat inima. Shawn se întorsese.
  • Trecand pe lângă bărbat, m-am străduit să-i privesc fața, în speranța că nu Shawn ne așteaptă. M-am uitat la ochii obosiți ai omului, evident fără adăpost, și el părea să înțeleagă îngrijorarea mea. Și-a tras haina maro prăfuită peste pulover și mi-a făcut cu ochiul înainte de a se întoarce la masă. Mama nu a văzut nimic și am simțit o ușurare imensa; Shawn disparuse cu adevărat pentru totdeauna și Teddy era un prieten bun pentru că ajuta oamenii nevoiasi.
  • El a rezolvat problemele mele și se pare că a rezolvat și problemele persoanelor fără adăpost; nu se putea spune cât de departe ajunsese bunătatea lui. Cu siguranță nu putea fi cu adevărat un monstru, deoarece era atât de bun. În acel moment am știut că voi fi în regulă și m-am grabit acasă, mâncându-mi cu bucurie înghețata de ciocolată în timp ce fredonam melodia preferată.
  • Teddy nu m-a mai vizitat prea mult timp. El a spus că are alte lucruri pe care trebuie să le facă și că va pleca puțin. Eram trist; Teddy era cel mai bun prieten al meu și nu voiam să plece. M-a asigurat cu acea voce aspră în care vorbea că se va întoarce în curând și m-a sfatuit să mă bucur de timpul cu mama mea.
  • Acum sunt in holul casei, in drum spre baie, si o aud din nou pe mama chicotind, iar Chase spune ceva stupid despre cum niciun bărbat în toate mintile nu ar fi parasit-o vreodată.
  • Ma intorc in camera mea. Il vad pe Teddy, care spune că îi pare rău că a plecat și că nu o va mai face niciodată. Imi spune că mai are un prieten, un baietel de care a avut grija.
  • Sunt puțin gelos că Teddy are un alt prieten; e singurul meu prieten din lume. Totuși, nu mă deranjează să joc singur, îmi dă timp să mă gândesc. Astăzi m-am gândit la mama mea și cât de tristă va fi mâine. Urăsc când este tristă, plânge mult și nu petrece mult timp cu mine. Când o face, este întotdeauna tristă și nu e distractivă. Dar sper ca isi va reveni cu timpul, avandu-ma alaturi, si ca voi fi iarasi cel mai important lucru din viata ei.
  • Teddy spune ca în seara asta că îmi va aduce din nou pastile de adormit, la fel ca data trecută. După aceea, Chase va dispărea ca toți ceilalți și voi putea în sfârșit să fiu din nou fericit cu mama.
  • Teddy vine să-l ia și să-l ducă în dulap. Nu știu unde merg de acolo sau ce se întâmplă și nu-mi pasă. Teddy este cel mai bun prieten al meu și am încredere ca ma va ajuta sa repar relația cu mama.
  • Doar imi vreau mama înapoi. Pe mama care avea grija de mine. Pe mama care se juca cu părul meu în timp ce vizionam un film și mâncam floricele. Pe mama care-mi acorda atenție când aveam nevoie de ea. Acum este diferita.
  • Sper doar să o pot recupera. Mi-e foarte dor să-mi petrec timpul cu ea. Si cu Teddy.
  • Stiu ca nu i-ar plăcea Teddy, pentru că miroase urât, se îmbracă ciudat și ia oamenii. Mi-aș dori să poată fi și ei prieteni, dar mama l-ar respinge imediat.
  • Gandindu-ma, incep cu adevărat să cred că ar fi trebuit să o împiedic pe ea pe scări în locul tatălui meu…

• 1.1k
  • 1.1k
  • 2
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy