Jump to content

[Creepypasta] Mama nu prea m-a iubit

Recommended Posts

• Eu și mama mea nu ne-am înțeles niciodată. Nu mă înțelegeti greșit. A făcut un efort să pară că mă iubește, dar m-a ținut mereu la distanță. M-am străduit din răsputeri să o impresionez, să o mulțumesc, dar a existat întotdeauna acest sentiment de neîncredere în ochii ei. Părea atât de tristă când se uita la mine. Oricât am încercat, nu am putut niciodată să străpung stratul de gheață pe care-l pusese între noi. Tatăl meu a făcut tot posibilul pentru a compensa asta, dar era un singur bărbat. Nimic nu poate lua locul unei mame.
  • Au spus că este o formă de schizofrenie paranoică. Cel puțin, asta am inteles când eram mic. Au încercat să ascunda de mine cât mai mult posibil, probabil ca sa nu ma invinovatesc. Adulții tind să subestimeze copiii și îmi place să cred că am fost mai deștept decât ma considerau. Știam că acele luni pe care mama le-a petrecut în spital nu erau pentru că era „bolnavă”. Cel puțin, nu în sens fizic.
  • Tata m-a dus să o văd în primele două zile. Medicii i-au interzis în cele din urmă să facă acest lucru. Nu era așa cum m-am gândit. Ea țipa de fiecare dată când intram în cameră și nu se oprea până nu plecam. Tipa că nu sunt fiul ei. Că mă ura. Că eram un monstru. Vă puteți imagina cum ma simțieam auzind asta în copilărie, venind de la cineva care era menit să ma iubească și să ma prețuiască. Cu toate acestea, știam că nu țipa voit la mine acele lucruri. Era mama mea.. Presupun că de aceea nu am urât-o niciodată pentru asta. Nu a fost vina ei că a simțit așa față de mine.
  • Dacă era nebună, atunci nu eram nici eu departe. Am suferit de propria tulburare neurologică în momentul caderii mamei mele. Amnezie globală tranzitorie, au numit-o. Pe langa asta, aveam si o tulburare disociativă ușoară. Într-o dimineață, când aveam opt ani, m-am trezit fără să-mi amintesc nimic. Mi-am amintit de mama și de tatăl meu, de prieteni, de familie și chiar de locul unde am trăit, dar nu mi-am putut aminti o zi din viața mea de dinaintea momentului în care m-am trezit. Stiam că trebuia să fie ceva în neregulă cu mine, avand in vedere si situatia mamei mele. Ar putea fi ereditar.
  • Eu și părinții mei ne vedeam rar după ce m-am mutat la facultate, dar eu și tata vorbeam frecvent la telefon. Așa că in ziua in care am primit apel de la el, spunându-mi că mama a murit, am fost șocat. Se sinucisese cu o seară înainte. Mi-a spus cum o găsise atârnând în subsol în dimineața aceea. Ramasese acolo toată noaptea, langa ea, iar lângă scaunul pe care îl folosise era o notă pătată de lacrimi, adresată mie.
  • “Îmi pare rău, Jamie. Oriunde ai fi. Te-am abandonat. Poți să mă ierți vreodată?
  • Nu pot să exprim în cuvinte cum m-am simțit în acel moment. Pierderea bruscă, scuzele obsedante pe care le lăsase mi-au sfasiat inima și aproape că am leșinat complet înainte de terminarea apelului.
  • Înmormântarea a fost un eveniment destul de simplu, potrivit unei femei de statutul mamei mele. Vechea biserică a familiei noastre era plină cu membri ai familiei și prieteni îndurerați, iar unchiul meu i-a citit elogiul cu lacrimi în ochi. A fost liniștitor să știu că era înconjurată de atât de mulți oameni dragi în ziua aceea. Nu mi-e rușine să recunosc că ochii-mi erau roșii și obrajii umezi.
  • Soarele apusese când s-a terminat priveghiul, așa că l-am urmat pe tatăl meu acasă. Deja ma hotărâsem că voi rămâne câteva zile cu el pentru a-l ajuta la treburi. Eram îngrijorat de cum va rezista, dar se pare că nu i-am acordat suficient credit. El a fost întotdeauna un om stoic și nici măcar pierderea iubirii vieții sale nu avea să-l distrugă.
  • Încă zâmbesc când mă gândesc la noi doi, stand în bârlog cu căni de cafea cu scotch, râzând la amintirea momentului în care vecinul nostru de optzeci de ani m-a urmărit prin curtea lui cu nuiaua. Din păcate, conversația a luat o întorsătură mai sobră pe măsură ce s-a lasat noaptea. Îmi pusesem întâmplător picioarele pe o cutie de carton lăsată întâmplător lângă scaunul meu, când expresia tatălui meu s-a întunecat puțin.
  • „S-ar putea să nu vrei să pui picioarele pe asta, băiete. Este un pic fragila”, m-a certat el usor.
  • I-am aruncat o privire curioasă înainte de a ma uita la cutie. Era destul de veche, cu inscriptia “filme”, in litere decolorate de marker permanent. Mirosea a mucegai, a acel miros familiar de subsol.
  • M-am uitat înapoi la el cu un zâmbet și am replicat: „Devii sentimental, bătrâne?”
  • Tata și-a mângâiat barba cenușie îngândurat. „De fapt, mama ta a fost cea care a scos casetele, acum câteva săptămâni. Obișnuia să înregistreze tot ce făceai cu camera asta prostească pe care am luat-o. Adică, până când … ei bine, știi. “
  • Nu știam sigur, dar aveam o idee. “Până când am pierdut-o, vrei să spui?”
  • Tatăl meu a dat din cap cu o grimasă. „Chiar i-a plăcut camera aceea. Il lua cu ea oriunde mergeam.”
  • În cele din urmă, conversația s-a îndreptat către alte subiecte, dar nu m-am putut opri să mă gândesc la videoclipuri. Imi parea ca și cum mama ar fi lăsat aceste casete în urmă special pentru mine, pentru a le urmări. Un lucru bun, tinand cont ca încă nu-mi amintesc niciun lucru care s-a întâmplat înainte de vârsta de opt ani. Poate daca mă uitam la ele imi puteam aminti ceea ce uitasem. Oricum ar fi, știam că trebuie să le urmaresc.
  • Când tata a decis în cele din urmă să meargă la culcare, i-am urat o noapte bună și am luat cutia cu casete video la etaj. Camera de oaspeți fusese amenajată pentru mine în acea zi și, chiar și în starea actuală, mi-a dat un sentiment de nostalgie. Înainte să mă mut, fusese camera mea. Din fericire, imi pastrasera vechiul televizor, care avea un player VHS conectat. Am zâmbit la ciudățenia unui echipament atât de vechi, inutil, încă în stare de funcționare.
  • Deschiderea cutiei a fost ca desigilarea unui sarcofag egiptean. Înăuntru se afla un mic teanc de casete negre, toate etichetate, și o mică cameră video Panasonic din jurul anului 1986. Am săpat cu lăcomie printre casete, citind etichete precum “prima aniversare a lui Jamie” și “vacanta in familie”, cu datele aferente. În cele din urmă am decis să încep cu “prima aniversare a lui Jamie”, 03/03/1988. Cu toate acestea, când am încercat să introduc VHS-ul în player, am observat că era deja o caseta în el. Un mic fior rece mi-a trecut pe șira spinării. Mama mea se uitase la videoclipuri vechi de familie inainte de sinucidere. Ar putea asta fi ultima caseta pe care a urmărit-o?
  • Îmi simțeam pielea de găină. Am scos caseta si m-am uitat la ea. Era ceva scris pe ea, dar cineva mâzgălise peste cu furie cu un marker negru. A fost dificil să disting ceva, dar cred ca am vazut anul 1996 scris sub cerneala neagră. Eticheta părea destul de ciudată, dar nu puteam explica de ce mă simțeam atât de îngrijorat în acel moment și de ce anul 1996 părea atât de familiar. Ridicând din umeri, am pus caseta din nou în player și am răsucit banda.
  • Ecranul a prins viață cu o scurtă explozie de static înainte ca o imagine să apară pe ecran. Scena care se lumina pe ecranul televizorului era un cadru de fereastră alb, familiar, în întuneric. Era, evident, miezul nopții. În afara ferestrei era o curte cu un gard metalic și garduri vii, la fel ca cele din afara casei în care mă aflam. De fapt, erau exact aceleași tufișuri, deși cu câteva decenii mai tinere. Din poziția ferestrei, mi-am dat seama că era fereastra vechii mele camere. Ștampila de timp arata 6/12/1996.
  • Imaginea a stat pe ecran mai mult de un minut și, la început, nu puteam vedea ce era suficient de important pentru a-i justifica atentia. Era subtil, dar după câteva clipe, am crezut că văd ceva ciudat între copacii din curtea vecinului nostru. Era prea întuneric pentru a vedea orice detaliu real, dar am văzut ceva ce arăta ca o mască albă suspendată în întuneric.
  • Nu am avut prea mult timp să examinez masca în detalii; ecranul a devenit alb. Am sărit de spaimă cand staticul a ieșit și imaginea a fost repede înlocuită cu alta.
  • De această dată am recunoscut locația mult mai repede. Camera era înclinată în jos, dar puteam distinge vechile scări din lemn masiv din casa copilăriei mele. Cine filma cobora cu precauție, pas cu pas, cu respirații grele și controlate. Ciudățenia întregii scene m-a făcut să fiu un pic nervos.
  • Când persoana care deținea camera a ajuns la parter, s-a intreptat spre dreapta, într-un hol lung, care se întindea de la un capăt la altul al casei. Nu mi-a plăcut niciodată acel hol. Nu puteai vedea niciodată sfârșitul lui noaptea și aveai impresia că te uiți într-o gaură neagră. A scos un gâfâit sonor și a făcut un pas înapoi. Cu o mână tremurândă, a ridicat aparatul foto pentru a dezvălui holul negru care, cu siguranță, nu era gol.
  • Lumina slabă și calitatea chiar mai slabă a filmului faceau dificilă identificarea detaliilor, dar am putut zări o siluetă în întuneric. Altcineva era în casă și, evident, nu aparținea locului. Silueta părea suficient de umană, dar proporțiile erau greșite. Brațele și picioarele păreau prea lungi și prea subțiri, acoperite de blană. Intrusul părea că se ghemuia in celălalt capăt al holului, dar printr-un truc al camerei, arăta de parcă ar fi fost încă la câțiva centimetri de tavan. Nu ar putea fi corect. Asta ar fi însemnat că intrusul avea o înălțime de trei metri.
  • Presupun că am fost un pic prea acaparat de forma sa pentru a observa mișcarea. După un timp, figura si-a ridicat capul pentru a dezvălui un obiect alb, amorf, sub o perdea lungă de păr negru. Transpirația a început să-mi inunde fruntea. Era o mască? Două găuri negre pentru ochi și o prăpastie căscată in loc de gură. A fost o priveliște destul de ciudată, mai ales ca masca parea intoarsa cu susul in jos.
  • Nu puteam să-mi smulg ochii de la scena coșmarului. Nici măcar nu am putut clipi de teamă să nu izbucnească pe ecranul televizorului spre mine. A apărut o frică bruscă în piept. Mai era ceva. Ceva mult mai rău. Un sentiment de familiaritate.
  • Un țipăt brusc și ascuțit din difuzoare m-a rupt din transa. Am recunoscut vocea care a sunat din televizor. Eram sigur că era a mamei mele, ceea ce-mi indica fără îndoială cine filmase această nebunie. Prin imaginile grăbite de pe ecran era clar că mama fugea acum. Apoi imaginea s-a stins.
  • Ma simțeam epuizat. Cum am lăsat un videoclip să mă sperie atât de mult? Era un lucru care mă speria cu adevărat. Am recunoscut acea mască pe dos. La început, nu puteam s-o plasez nicăieri. Apoi m-a lovit. Ar fi putut evenimentul fi dinaintea amneziei mele? Sa-mi fi pierdut amintirile și mama mintile in ziua aceea? Oare această persoană ar putea avea ceva de-a face cu asta? În cele din urmă, întrebările au depășit numărul de răspunsuri și am rămas doar cu o durere de cap.
  • N-a trecut un minut înainte ca strălucirea ecranului să arate o imagine pe care nu o mai văzusem de mai bine de cinci ani. Cum aș putea să uit vreodată acei ochi albaștri palizi care străluceau din spatele unei perdele de păr castaniu și neted? A trebuit să mă uit în altă parte când am simțit lacrimi care mi se rostogoleau pe obraz. Nici măcar nu știam că începusem să plâng.
  • Mama mea se uita atent la aparatul de fotografiat, în timp ce părea că se juca cu ceva în carcasă. Nu am putut vedea nimic altceva din camera în care se afla până când s-a retras, evident mulțumită de munca ei. Chiar și atunci am putut distinge foarte puțin. În intunericul din jurul ei se zarea un dulap. În timp ce stătea în fața camerei, efectuând o ultima inspecție a echipamentului, am reflectat asupra ciudățeniei scenei. De ce ar ascunde mama o cameră într-un dulap? Avea legătură asta cu ciudatul intrus? Spiona pe cineva? Aveam o idee. După un timp, un sunet din spatele mamei mele mi-a confirmat suspiciunile.
  • „Ce faci, mami?” întrebă o voce leneșă și copilărească din patul din spatele ei. Vocea era atât familiară, cât și necunoscută în același timp. Ca și cum ai auzi propria voce intr-o inregistrare.
  • Mama a ascuns rapid camera cu o pătură și a întors un zâmbet îngrijorat către difuzor. Am putut vedea fața somnoroasă a unui eu mult mai tânăr, așezat în pat. Aș recunoaște oriunde acea tunsoare si acele pijamale urâte. Pentru un moment, am uitat de săptămâna trecută și m-am gasit zâmbind.
  • „Nimic, puiul mamei”, se auzi vocea mamei mele, reconfortantă și încrezătoare. Nu-mi puteam aminti că mi-a vorbit vreodată asa. „Îți pun doar jucăriile. Culcă-te, bine?”
  • M-a sărutat pe frunte. Apoi s-a dus la întrerupătorul de lumină, oprindu-l și închizându-mi ușa cu un blând, „Noapte bună, te iubesc.”
  • Și asta a fost. Mama a plecat, iar eu am adormit. Era o experiență atât de suprarealistă, sa urmaresc un astfel de eveniment după ce urmărisem un carnaval al ororilor in care o mască imi teroriza mama.
  • M-am gândit să opresc VHS-ul. Am cântărit avantajele cunoașterii și necunoașterii, dar era clar de la început că nu aș putea trai fără să aflu ce s-a întâmplat în acea noapte. Degetul mare imi tremura peste butonul de avansare; l-am apăsat și am setat videoclipul la viteza de 4x.
  • Am încercat să mă concentrez asupra umbrelor aruncate pe podea de perdelele și copacul solitar din afara ferestrei, dar ochii mei erau atrași de întunericul de sub patul meu. Eram sigur că un monstru era pe punctul să iasă din gol și să mă tragă in jos.
  • A trecut ora 1 dimineața și m-am uitat fix la ușă, sigur că un ucigaș era pe punctul de a intra cu un cuțit. A trecut și 2 noaptea, iar eu urmăream dulapul, așteptându-mă că un șarpe uriaș să iasa din el. Apoi a trecut 3 noaptea și am apăsat pe play. Videoclipul a revenit la viteza normală și l-am vizionat cu o intensitate febrilă. Nici măcar nu eram sigur de ce m-am oprit acolo, dar pe măsură ce mă concentram pe ecran, devenea clar. Până acum, umbra aruncată pe podeaua dormitorului meu de perdele fusese calmă și nemișcată. Acum fluturau în aer de parcă un vânt le-ar fi îndrumat. De parcă fereastra ar fi fost deschisă.
  • Umbra de pe podea s-a răsucit într-o masă amorfă pe care nu aș putea să o definesc, mișcându-se cu un scop străin pe care nici măcar nu aș putea să-l imaginez. A intrat pe fereastră și a pășit peste podeaua dormitorului meu pe acele picioare imposibil de lungi și dezgustător de subțiri. Era atât de înaltă, încât a trebuit să se ghemuiască pentru a evita lovirea tavanului. Chipul ăsta nenorocit cu capul în jos nu si-a luat niciodată privirea de la somnul meu. În brațe ținea ceva ce nu puteam vedea. Deși părea să tina obiectul necunoscut cu un aer aproape de mamă.
  • În timp ce mă uitam la forma ei dezgustătoare, acoperită cu blană, ma intrebam ce era. Membrele sale erau prea lungi și subțiri, iar înălțimea lui nu era decât monstruoasă. Acea ciudată mască albă părea să se zvârcolească de parcă ar fi fost într-adevăr o față. Eram sigur că lucrul care mă privea nu era ceva omenesc.
  • Mâna creaturii se întinse spre mine. Degetele delicate si subțiri mi-au înfășurat corpul mic și era ciudat cum nu m-am trezit. Nici nu am clintit când lucrul m-a ridicat din pat și m-a luat la pieptul lui. Păream mort în strânsoarea sa, sporind ciudățenia întregii imagini. Eram atât de distras de reacția mea, încât aproape că am omis pachetul pe care îl ținea în mâna liberă. Monstrul și-a lăsat povara pe patul meu și l-a acoperit în pături. Din acest unghi, era imposibil să văd exact ce a lăsat în locul meu.
  • Inima aproape că mi-a iesit din piept când fiinta s-a îndepărtat de patul meu cu noul său premiu strans în brațe. Iesea in acelasi mod in care venise, cu pași înceti și măsurați ai membrelor sale slabe. Dar, pe măsură ce se apropia de fereastra, a ezitat o clipă. Oprirea bruscă m-a făcut să gâfâi audibil și, de parcă m-ar fi auzit, creatura și-a întors capul spre cameră. Pentru o clipă, pur și simplu s-a uitat în ochii mei. Apoi, într-o mișcare lentă, maxilarul măștii grotești s-a dezlănțuit și a apărut cel mai distorsionat țipăt pe care l-am auzit vreodată de la difuzoarele televizorului. A trebuit să-mi acopar urechile, de teamă că-mi va sparge timpanele. Cred că am tipat inapoi la fața creaturii întinsă la proporții inumane. A fost o usurare când tipatul a fost inlocuit de sunetul liniștitor al staticului.
  • Nici nu pot descrie starea pe care mi-o lăsase videoclipul. Mușchii mei se încordaseră atât de tare încât acum mă dureau din cap până în picioare. Eram epuizat mental și nu-mi puteam raspunde niciunei intrebari.
  • Cum ar putea fi real? Nu exista nicio modalitate în care această bandă sa fi fost falsificată, nu cu mama mea și cu mine jucând roluri involuntare în aceast cosmar cumplit. Dar ce altceva ar putea explica asta? Ce ar putea explica o monstruozitate înaltă de trei metri care fura copii noaptea? Avea vreo legătură acest lucru cu moartea mamei mele? Sau, și mai presant, acest strain de la miezul nopții ar putea avea vreo legătură cu amnezia copilăriei mele? Gândul acela m-a speriat mai mult decât orice altceva, dar îmi lipsea energia pentru a lua în considerare un răspuns.
  • Nu știu cât timp am stat acolo într-un bazin de transpirație proprie, apucând marginea patului până când încheieturile mi s-au făcut albastre. Era evident că banda nu se terminase. Primul lucru pe care l-am văzut pe ecran după ce s-a eliminat staticul a fost fața tinerei mele mame luminată de razele timpurii ale unui soare de dimineață. Pentru o clipă, m-am simțit din nou în siguranță, de parcă aș fi fost înfășurat într-o pătură caldă într-o zi rece de iarnă. Văzând chipul mamei mele mi-am amintit că nu totul în lume era un coșmar. Cred că am zâmbit puțin în timp ce o priveam. A fost ultimul moment de confort pe care îl voi simți vreodată.
  • Era din nou la dulap, umbland la camera pe care o găsise oprită. Probabil că a înspăimântat-o să o găsească în starea în care se afla. Nu avea habar ce se intamplase în acea noapte și nici ce orori o puteau aștepta sub patul copilului ei. Cred că a fost cea mai rea parte faptul ca nu stia exact ce a lăsat acel monstru în locul meu.
  • Momentul meu de contemplare îngrozitoare a fost rupt, totuși, de un foșnet moale din spatele mamei. Eu am auzit, dar se pare că mama nu. S-a întors abia când a auzit lucrul acela din pat vorbind. Sunetul vocii sale m-a făcut să tresar. A trebuit să-mi tin o mană la gură pentru a nu voma. Nu grotescul ei mi-a facut rau. Era familiaritatea ei. Spunea doar „Mami? Ce faci?”, dar vorbea în vocea mea și, când s-a întors catre mama, avea chipul meu.
  • Nu m-am mai întors acasă la părinții mei din acea noapte oribilă, dar încerc să țin legatura cu tatăl meu cât pot de mult. La urma urmei, sunt tot ce-i mai rămâne. Cu toate acestea, a fost dificil. Aceste gânduri nu mă lasa in pace și mi-a fost greu să-mi păstrez locul de muncă. Nici noptile mele nu sunt linistite, imi e mai usor să evit somnul cu totul. Logodnica mea m-a părăsit ieri și cred că ii este în sfarsit bine. Întotdeauna am știut că merită mai mult decât mine, iar acum știu si de ce.
  • Nici acum nu pot să nu mai reflectez asupra evenimentelor acelei nopți. Nu mai pot spune cu adevărat că sunt băiatul care dormea în acea noapte in pat și nu o imitație slabă născută în brațele unei monstruozități care bântuie noaptea. Dacă aș fi sincer cu mine, m-aș întreba de ce nu-mi amintesc nicio zi dinainte de acea vizită de coșmar. Dar atunci, ce sunt? Sunt exact ca acea creatura? Sau poate am fost furat dintr-o altă lume și schimbat în aceasta? Cel mai rău lucru este cât de inutile sunt aceste întrebări. Nu sunt cu niciun pas mai aproape de un răspuns.
  • Am început să visez la el acum. La lucrul care m-a adus aici. Se arata peste patul meu în timp ce dorm. Fața aceea palidă, cu capul în jos, încadrată în părul negru mat. La inceput doar ma privea. Pe măsură ce visele au devenit mai frecvente, creatura neagră a început să-mi vorbească, dar nu am putut înțelege cuvintele. Apareau la mine ca șoapte în limbi pe care nu le-am auzit până acum, fiind totusi familiare. Deși nu înțeleg ce spune el, nu cred că înseamnă ceva rău pentru mine. Cu toate acestea, el încă mă umple de o teamă insuportabilă, pentru că știu ce vrea. Vedeți, el intenționează să se întoarcă după mine. A avut dintotdeauna. Și când o va face, Dumnezeu știe ce orori va abate asupra mea.
  • Nu o învinovățesc pe mama, dacă mai pot s-o numesc așa. Nu pentru modul în care m-a tratat. Furia ei a venit din sentimentul eșecului pe care l-a avut pentru că nu și-a salvat fiul. Nu-mi pot imagina cum s-a simțit. Există multe lucruri despre acest calvar pe care nu le înțeleg, dar un lucru îl știu sigur. Această notă pe care mama a lasat-o în noaptea în care s-a sinucis nu-mi era destinata mie.

• 1.1k
  • 1.1k
  • 2
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy