Jump to content

Sinuciderea lui Calamar (Squidward) Episodul pierdut din Spongebob Pantaloni Patrati

Recommended Posts

• Am fost stagiar la Nickelodeon Studios timp de un an în 2005 pentru diploma de animație. Desigur, nu am fost plătit, majoritatea stagiilor nu sunt, dar am avut unele avantaje dincolo de educație. Pentru adulți s-ar putea să nu pară un lucru mare, dar majoritatea copiilor din acea perioadă ar fi fost foarte entuziasmati.
  • De când lucram direct cu editorii și animatorii, trebuia să vizionez noile episoade cu câteva zile înainte de difuzare. Realizasera filmul SpongeBob și întregul personal a fost oarecum afectat de creativitate, așa că le-a luat mai mult timp să înceapă sezonul. Intârzierea a avut totusi si alte motive, mult mai supărătoare. A apărut o problemă cu premiera seriei 4, care a făcut ca totul sa ramana in urma.
  • Eu și alți doi stagiari eram în sala de editare, împreună cu animatorii principali și editorii de sunet pentru ultima tăiere. Am primit copia care trebuia să fie „Frica de un Krabby Patty” și ne-am adunat în jurul ecranului pentru a viziona. Cand am văzut titlul „Sinuciderea lui Squidward”, ne-am gândit ca e doar o glumă morbidă.
  • Unul dintre stagiari a râs imediat. Muzica voioasa a inceput ca intr-un epison obisnuit. Povestea debuteaza cu Squidward practicând clarinetul, lovind câteva note acre, ca în mod normal. Il auzim pe SpongeBob râzând afară și Squidward se oprește, țipând la el sa faca liniste, întrucât are un concert în noaptea aceea și trebuie să practice. SpongeBob se opreste si merge s-o vadă pe Sandy, impreuna cu Patrick. Apare tranzitia cu ecranul cu bule și vedem finalul concertului lui Squidward. Atunci lucrurile au început să pară ciudate.
  • În timpul redării, câteva cadre se repetă, dar sunetul nu. Există o ușoară murmurare în mulțime înainte să înceapă să-l huiduie. Nu un huiduit normal, de desene animate, care este obișnuit în spectacol. Se putea auzi foarte clar răutatea în el. Il vedem pe Squidward vizibil temator. Imaginea se muta catre mulțime, cu SpongeBob în cadrul central. Si el huiduie, ceea ce e foarte neobisnuit pentru personajul lui. Totuși, nu acesta este cel mai ciudat lucru. Ceea ce este ciudat este că toată lumea are ochi hiperrealiști. Foarte detaliati. În mod clar, nu ochi umani reali, dar ceva mai real decât CGI. Hiperrealisti si roșii. Unii dintre noi ne-am privit, evident confuzi, dar, din moment ce nu noi eram scriitorii, nu am pus încă în discuție scenariul.
  • Imaginea se îndreaptă către Squidward, așezat pe marginea patului, arătând foarte dezamăgit. Vederea din fereastra hubloului este spre un cer de noapte, așa că nu se petrece cu foarte mult după concert. Partea neliniștitoare este că în acest moment nu există sunet. Nici măcar feedback-ul de la difuzoarele din cameră. Este ca și cum difuzoarele ar fi oprite, deși statutul lor arata că funcționează perfect. Statea doar acolo, clipind, în această tăcere, timp de aproximativ 30 de secunde, apoi a început să suspine încet. Și-a pus mâinile (tentaculele) peste ochi și a plâns încet încă un minut, în timp ce un sunet în fundal creștea foarte încet. Suna ca o ușoară adiere printr-o pădure.
  • Imaginea începe încet să se centreze pe față. Suspinele sale devin mai puternice, mai pline de durere și furie. Sunetul devine încet mai puternic. Partea ciudată este acest sunet si plansul lui Squidward sunau real, de parcă sunetul nu provenea din difuzoare, ci ca și cum difuzoarele ar fi fost găuri, iar sunetul venea din cealaltă parte.
  • Sub zgomotul vântului și al suspinului, foarte slab, ceva părea a râde. Se auzea la intervale ciudate și nu dura niciodată mai mult de o secunda.
  • După 30 de secunde, ecranul s-a încețoșat, a zvâcnit violent și ceva a clipit peste ecran, ca și cum ar fi înlocuit un singur cadru.
  • Editorul de animație principal a făcut o pauză și a derulat cadru cu cadru. Ceea ce am văzut a fost oribil. Era o fotografie statică a unui trup neinsufletit de copil. Nu parea să aibă mai mult de 6 ani. Fața era însângerată. Stătea întins pe un trotuar.
  • Desigur, eram infricosati, dar am continuat, sperând că va fi doar o glumă bolnavă.
  • Ecranul se întoarse la Squidward, încă plângând, mai tare decât înainte. Acum se părea că sângele îi curgea din ochi. Sângele era, de asemenea, făcut într-un stil hiperrealis. Râsul, un bariton profund, dura mai mult și venea mai frecvent.
  • Deodata, Squidward a tăcut, la fel ca toate sunetele, la fel ca la inceputul scenei. El și-a pus tentaculele jos, iar ochii ii erau hiperrealisti, la fel ca ai celorlalti de la începutul acestui episod. Sangerau si pulsau. Se uita doar la ecran, de parcă ar fi urmarit privitorul. După aproximativ 10 secunde, a început să plângă în hohote, de data aceasta fără să-și acopere ochii. Sunetul era pătrunzător și puternic, iar cea mai mare frică pe care o inducea era faptul că plânsetele sale erau amestecate cu țipete.
  • Lacrimi și sânge îi picurau pe față cu o viteză grea. Sunetul vântului a revenit, la fel și râsul adânc.
  • Editorul de sunet principal ne-a spus să ne oprim. Trebuia să-l cheme pe creator pentru a vedea acest lucru. Domnul Hillenburg a sosit în aproximativ 15 minute. Era confuz cu privire la motivul pentru care fusese chemat acolo, așa că editorul a continuat episodul. Squidward se uita fix la privitor. O voce profundă striga “FĂ-O” și în mâinile lui Squidward vedem un pistol. Își pune imediat arma în gură și apasă pe trăgaci. Sânge realist și creier împroșcă peretele din spatele lui și patul. Ultimele 5 secunde ale acestui episod arată corpul său pe pat, pe o parte, privind in gol cu ce-i mai ramasese dintr-un ochi. Apoi episodul se termină.
  • În mod evident, domnul Hillenburg era supărat pe acest lucru. A cerut să știe ce naiba se întâmplase. Majoritatea oamenilor au părăsit camera în acel moment, așa că am ramas doar cativa sa urmarim din nou episodul. Vizualizarea de două ori n-a facut decat sa-mi imprime integral mintea cu imagini socante și sa-mi provoace coșmaruri oribile. Îmi pare rău că am rămas.
  • Singura teorie la care ne-am putut gândi a fost că fișierul fusese editat de cineva de la studio. Nu știm ce s-a întâmplat nici pana astazi. Nimeni nu știe.
  • A existat o investigație datorită naturii fotografiei copilului, dar nu a rezultat nimic. Copilul nu a fost identificat. Nu am crezut niciodată în fenomene inexplicabile, dar acum, de cand am avut parte de aceasta experienta, mă gândesc de două ori la lucruri.

• 1.1k
  • 1.1k
  • 2
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy