Jump to content

[Creepypasta] Casa Fara Sfarsit – Partea I

Recommended Posts

• Permiteți-mi să încep prin a spune că Peter Terry era dependent de heroină.
  • Am fost prieteni la facultate și am continuat să fim si după ce am absolvit. După ce m-am mutat din cămin, nu l-am mai văzut pe Peter la fel de mult. Vorbeam online din când în când. Intr-o noapte, mi-a trimis un mesaj:
  • -David, omule, trebuie să vorbim.
  • Atunci mi-a spus despre Casa Fara Sfarsit. Primise acest nume pentru că nimeni nu ajunsese vreodată la ieșirea finală. Regulile erau destul de simple: ajungeți în camera finală a clădirii și câștigați 5000 de dolari. Casa era situată în afara orașului si avea noua camere. Se pare că Peter încercase și eșuase. Mi-s spus c-a fost prea mult pentru el. Ca era ceva nenatural acolo.
  • Nu l-am crezut. I-am spus că voi verifica noaptea următoare. 5000 de dolari sunau bine.
  • Am plecat in noaptea urmatoare. Când am ajuns, am observat imediat ceva ciudat la clădire. M-am îndreptat spre clădire și sentimentul de neliniște s-a intensificat imediat cum am deschis ușa din față.
  • Inima mi-a încetinit și am lăsat un oftat când am intrat. Camera parea decorata de Halloween. Avea un semn pe care scria: “Aceasta este Camera 1. Urmează încă opt. Ajungeți la final și câștigați!” Am chicotit și m-am îndreptat spre prima ușă.
  • Prima camera era chiar amuzanta. La capătul îndepărtat era o ieșire; era singura ușă în afară de cea prin care intrasem. Am dat la o parte pânzele de păianjen false și m-am îndreptat spre a doua cameră.
  • Am fost întâmpinat de ceață când am deschis ușa Camerei 2. Cu siguranță, camera asta profitase de avantajul tehnologiei. Nu numai că exista un aparat de ceață, dar un liliac atârna de tavan și zbura în cerc. Infricosator. Păreau să aibă o coloană sonoră de Halloween. Am sarit peste câțiva șobolani de jucărie care se roteau și m-am dus cu pieptul umflat în camera următoare.
  • M-am întins spre clanța ușii și inima mi-a stat. Nu voiam să deschid acea ușă. Un sentiment de groază m-a lovit atât de tare încât abia puteam gândi. Logica m-a depășit după câteva momente îngrozite, dar mi-am revenit și am intrat în Camera 3.
  • Era momentul în care lucrurile incepusera să se schimbe.
  • La suprafață, părea o cameră normală. În mijlocul podelei din lemn era un scaun. O singură lampă dintr-un colt lumina zona, aruncând câteva umbre pe podea și pereți. Aceasta era problema. Erau mai multe umbre.
  • Abia intrasem pe ușă și eram deja îngrozit. Nici măcar nu m-am gândit când am încercat automat să deschid ușa prin care intrasem. Era incuiata din cealaltă parte.
  • Asta m-a declanșat. Încuia cineva ușile în timp ce progresam? Nu se putea. Aș fi auzit. Se incuiau automat? Poate. Eram prea speriat ca să mă gândesc cu adevărat. M-am uitat înapoi în cameră; umbra scaunului ramasese, dar celelalte dispăruseră. Am început încet să merg. M-am uitat în jos în timp ce făceam pașii și atunci am vazut. Sau n-am văzut. Umbra mea nu era acolo. Nu am avut timp să țip. Am alergat cât de repede am putut spre cealaltă ușă și m-am aruncat fără să mă gândesc în camera de dincolo.
  • A patra cameră era probabil cea mai deranjantă de pana acum. Când am închis ușa in urma mea, toată lumina părea că a fost aspirată și pusă în camera anterioară. Am rămas acolo, înconjurat de întuneric, neputând să mă mișc. Toată vederea mă părăsise. Nu puteam auzi nimic. Era o tăcere moartă. O cameră izolată fonic in care-ti puteai auzi respirația, bataile inimii. Te puteai auzi trăind.
  • Nu era nicio ușă la vedere. Nici măcar nu eram sigur că există una de data asta. Tăcerea a fost apoi spartă de un zumzet mic.
  • Am simțit ceva în spatele meu. M-am întors sălbatic. Știam. Indiferent de cât de întuneric era, știam că e ceva acolo. Zumzetul devenea mai puternic, mai aproape. Părea să mă înconjoare. Am făcut un pas înapoi. Nu simțisem niciodată genul acela de frică. Nu pot descrie cu adevărat frica adevărată. Nici măcar nu m-am speriat că voi muri. Mi-era frică de ce îmi rezerva chestia asta.
  • Deodata, zumzetul a devenit un țipăt sălbatic. Am țipat în semn de protest. Nu mai puteam auzi acest nenorocit de sunet încă un minut. Am fugit înapoi, departe de zgomot și am căutat mânerul ușii. In intuneric, cumva, am căzut în Camera 5.
  • Vederea mea asupra Camerei 5 era spre tavan. Ceea ce am văzut nu m-a speriat; pur și simplu m-a surprins. Copacii crescuseră în cameră și se înălțaseră deasupra capului meu. Tavanul din această cameră era mai înalt decât in celelalte, ceea ce m-a făcut să cred că mă aflu în centrul casei. M-am ridicat de pe podea și m-am uitat în jur. Era cu siguranță cea mai mare cameră dintre toate. Nici nu vedeam ușa pe care intrasem, dar camera aceasta parea un paradis, în comparație cu incaperea anterioara.
  • În timp ce inaintam mai mult în cameră, am început să aud sunete de pădure; ciripitul păsărilor si oracaitul broastelor păreau a fi singura mea companie din această cameră. Acesta era lucrul care ma deranja cel mai mult. Auzeam sunetele animalelor, dar nu vedeam niciunul. Am început să mă întreb cât de mare era această casă. Din exterior, imi păruse o casă obișnuită. Cu siguranță era mare, dar aici era adapostita o pădure plină. Nu se vedea niciun zid.
  • Am continuat să merg, sperând că următorul copac pe langa care urma sa trec imi va dezvălui ușa. După câteva clipe de mers, am simțit că un țânțar îmi zboară pe braț. L-am scuturat și am continuat. O secundă mai târziu, am simțit încă vreo zece aterizand pe pielea mea în diferite locuri. Ii simțeam mergand în sus și în jos pe brațe și picioare și câțiva isi făcusera drum spre fața mea. M-am uitat în jos și am scos un țipăt înăbușit. Nu vedeam niciun tantar. Niciun tantar nu era pe mine si totusi îi simțeam târându-se. I-am auzit zburând pe fața mea și înțepându-mi pielea, dar nu puteam vedea nici unul. Am căzut la pământ și am început să mă rostogolesc sălbatic. Eram disperat. Uram tantarii.
  • Am început să mă târăsc. Habar n-aveam unde mă duc; intrarea nu se vedea nicăieri. După un timp care-mi păruse ore întregi, am vazut ușa. Am încercat să fug spre ea, dar nu am putut; corpul meu era epuizat. Am făcut câțiva pași tremurători până la ușă, sprijinit de copaci.
  • Eram la doar câțiva metri de usa când am auzit un zumzet. Venea din camera alăturată și era adânc. Senzația de tantari pe piele s-a diminuat pe măsură ce zumzetul creștea. În timp ce puneam mâna pe clanța ușii, tantarii au dispărut complet.
  • Camera 6 era următoarea, iar aceasta era iadul.
  • Am închis ușa în urma mea, cu ochii închiși și cu urechile răsunând. Zumzetul mă înconjura. Am deschis ochii, iar ușa pe care o închisesem dispăruse. Acum era doar un zid. M-am uitat în jur șocat. Nu am țipat. Nu am scos un sunet. Peretele era dur, dar știam că ușa era acolo undeva. Am inceput sa zgarii acolo unde trebuia sa fie clanța. Am căzut în genunchi în tăcere, singurul sunet din cameră provenea de la peretele zgariat de unghiile mele. Știam că este acolo. Ușa era acolo.
  • “Esti bine?”
  • Am sărit de pe sol și m-am rotit dintr-o mișcare. M-am sprijinit de peretele din spatele meu. Pana astăzi regret că m-am întors.
  • Era o fetiță. Purta o rochie albă, care îi cobora până la glezne. Avea părul lung și blond, pielea albă și ochii albaștri. Cel mai înspăimântător lucru era faptul ca, timp ce o priveam, vedeam altceva, ceva ce arăta ca un corp de bărbat, doar mai mare decât în mod normal și acoperit cu păr. Era gol din cap până în picioare, capul nu era uman, iar degetele de la picioare erau copite. Nu era Diavolul, dar în acel moment asa-mi parea.
  • El si fetita impărteau același loc în acea cameră, dar era ca și cum as fi privit două dimensiuni separate. Nu puteam vorbi. Mintea mea se revolta împotriva a ceea ce încerca să proceseze. Nu exista nicio ieșire. Eram prins acolo cu ea. Mi-a vorbit.
  • – David, ar fi trebuit să asculți…
  • Când a vorbit, am auzit cuvintele fetiței, dar prin minte imi rasuna si o alta voce, pe care nu voi încerca să o descriu. Nu știam ce să fac. Ma uitam prin cameră. Eram hotărât sa ies, stiam că această cameră era iadul și nu eram pregătit să îmi fac o reședință. Cautam cu ochii orice fel de deschidere. Demonul inca ma batjocorea, vocea devenind mai adanca. Mi-am așezat mâna pe podea, m-am ridicat si m-am întors pentru a cerceta peretele din spatele meu.
  • Apoi am văzut ceva ce nu-mi venea să cred. Usa Camerei 7 era chiar acolo.
  • Nu știu cum o făcusem, dar creasem camera. Am închis ochii și am pus ambele mâini pe usa din fața mea. Am împins. Am împins cât am putut. Demonul îmi urla acum la ureche. Imi spunea ca n-o sa scap niciodată. Că asta-mi era sfârșitul, dar ca nu urma să mor; ca urma să locuiesc acolo, în Camera 6, cu ea. Impingeam si tipam din toti plamanii.
  • Am deschis ochii, iar demonul disparuse. Am rămas în tăcere. Nu-mi venea să cred. Nu-mi puteam imagina ce urma sa se intample in Camera 7. Cu o respirație profundă, am apasat clanta și am deschis ușa Camerei 7.
  • Ce am vazut m-a socat. Eram afara. Ochii ma usturau. Voiam să plâng. Am căzut în genunchi și am încercat, dar nu am putut. În sfârșit iesisem din acel iad. Nici nu-mi pasa de premiul promis. Am fugit la mașină și am condus acasă.
  • Când am ajuns la mine acasă, m-am simțit neliniștit. Bucuria de a părăsi Casa se estompase și spaima mi-a crescut încet în stomac. Am intrat și am urcat imediat în camera mea. Am sărit în dus si m-am pregatit pentru noapte.
  • După duș, m-am dus la bucătărie să pregătesc ceva de mâncare. Am coborât scările in bucatarie, iar ceea ce am văzut mi-a ramas pentru totdeauna în minte. Părinții mei erau întinși pe pământ, goi și acoperiți de sânge. Erau desfigurati, in stare aproape neidentificabila. Cea mai neliniștitoare parte erau expresiile lor. Zâmbeau, de parcă ar fi fost fericiți să mă vadă. Nu știam ce se întâmplase; ei nici măcar nu locuiau cu mine pe atunci. Eram un haos, nu ma puteam opri din plans. Apoi am văzut-o: o ușă care nu fusese niciodată acolo. O ușă cu un “opt” mare, scris cu sânge.

• 1.1k
  • 1.1k
  • 2
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

Terms of Use & Privacy Policy