Sari la conținut

[Fotbal] Mirel Rădoi a anunţat decizia în privinţa demisiei de la naţională, la o lună şi jumătate după eşecul cu Armenia


HearT;x

Postări Recomandate

Eşecul cu Armenia, 2-3 la Erevan, a tulburat apele în sânul naţionalei României, iar Mirel Rădoi a recunoscut atunci că ia în calcul o demisie.

M2YwMjM4ODZlZmViOTlkNzA0YWM4ZmRhN2Y3.thumb.jpg

Mirel Rădoi rămâne selecţionerul României: "Dacă nu aveam încredere, nu mă aflam azi aici"

Selecţionerul a decis să continue, iar azi a explicat ce s-a întâmplat după înfrângerea cu Armenia. Mirel Rădoi a dezvăluit că are în continuare încredere că poate obţine rezultate, iar acest lucru l-a făcut să meargă mai departe.

"S-a plecat de la acea declarație de la flash-interviu, când am fost întrebat dacă am în cap intenția de a demisiona. Și am spus că în mintea mea există și această situație. Am avut câteva discuții sincere cu federația în care am explicat ce s-a întâmplat, cum vedem noi soluțiile pentru viitor și le-am spus că atunci când nu vor mai avea încredere în staff-ul nostru, în ideile noastre, în acest proiect, nu vom sta să ne legăm de nicio clauză. Eu, dacă nu aveam încredere, nu mă aflam astăzi aici.", a declarat Mirel Rădoi.

"Supărarea rămâne, trebuie să mergem mai departe pentru a încerca să avem rezultae mult mai bune decât până acum. Greșelile din acea partidă (n.r. cu Armenia) cred că nu m-au supărat doar pe mine, am avut o discuție cu jucătorii imediat după meci, sper că au înțeles ceea ce trebuia să înțeleagă din discursul meu. Raportul este făcut, eu am avut o discuție cu FRF, acel raport nu va fi făcut public. Îl numim raport de acțiune în care explicăm toate motivele pentru selecție, antrenamente, va fi pus la dispoziția Federației, dar nu va fi făcut public.

Este posibil ca noi să nu transmitem mesajul foarte clar, ne gândim în ce formă ar trebui să comunicăm cu jucătorii. E clar că vina este comună pentru rezultatele din ultima perioadă. Trebuie să îmbunătățim jocul, să jucăm bine și să aducem puncte. ", a mai afirmat selecţionerul.

Ce spunea Mirel Rădoi după eşecul de la Erevan

Imediat după înfrângerea de la Erevan, Mirel Rădoi a recunoscut, într-o conferinţă de presă, că se gândeşte să-şi ia adio de la naţionala României.

"În momentul de față, îl am (n.r. - sentimentul legat de demisie). L-am avut imediat după meci, îl am și acum. Vreau să mai treacă o perioadă de timp, e clar că o să avem o discuție zilele acestea.

Cu toții poate am fi avut așteptări foarte mari de la meciul cu Germania, dar nu e posibil să vii într-un moment... Noi eram pe locul doi, Islanda era deja scoasă din calcule, deci eram favoriți pentru locul doi (n.r. - dacă România ar fi câștigat în Armenia).”, a spus Rădoi, vizibil afectat de întreaga situație de la națională.

După primele 3 jocuri, România ocupă locul 4 în Grupa J din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022. Cu doar 3 puncte, tricolorii se află la 6 lungimi în urma liderului Armenia.

Clasamentul Grupei J din preliminariile CM 2022 din Qatar

aD03ZDIwNzBlMTFjMDYwMTdiMDBlM2NiNTk5MzA0OGI2Mg==.thumb.jpg

Programul României în Grupa J din preliminariile CM 2022 din Qatar

 

25 martie 2021

ROMÂNIA – Macedonia de Nord, 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, I. Hagi 86 / Ademi 82, Trajkovski 83)

Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 2, Havertz 7, Gundogan 56)

Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 83-aut.)

28 martie 2021

Armenia – Islanda 2-0 (Barsegyan 53, Bayramyan 74)

ROMÂNIA – Germania 0-1 (Gnabry 16)

Macedonia de Nord – Liechtenstein 5-0 (Bardhi 7, Trajkovski 51, 54, Elmas 62, Nestorovski 82)

31 martie 2021

Armenia – ROMÂNIA 3-2 (Spertsyan 56, Haroyan 87, Barsegyan 89 - pen / Cicâldău 62, 72)

Germania – Macedonia de Nord 1-2 (Gundogan 63 - pen / Pandev 45+2, Elmas 85)

Liechtenstein – Islanda 1-4 (Frick 79 / Saevarsson 12, Bjarnason 45+1, Palsson 77, Sigurjonsson 90+3 - pen)

2 septembrie 2021

Islanda – ROMÂNIA, de la ora 21:45

Liechtenstein – Germania, de la ora 21:45

Macedonia de Nord – Armenia, de la ora 21:45

5 septembrie 2021

Islanda – Macedonia de Nord, de la ora 19:00

ROMÂNIA – Liechtenstein, de la ora 21:45

Germania – Armenia, de la ora 21:45

8 septembrie 2021

Armenia – Liechtenstein, de la ora 19:00

Macedonia de Nord – ROMÂNIA, de la ora 21:45

Islanda – Germania, de la ora 21:45

8 octombrie 2021

Germania – ROMÂNIA, de la ora 21:45

Islanda – Armenia, de la ora 21:45

Liechtenstein – Macedonia de Nord, de la ora 21:45

11 octombrie 2021

ROMÂNIA – Armenia, de la ora 21:45

Islanda – Liechtenstein, de la ora 21:45

Macedonia de Nord – Germania, de la ora 21:45

11 noiembrie 2021

Armenia – Macedonia de Nord, de la ora 19:00

ROMÂNIA – Islanda, de la ora 21:45

Germania – Liechtenstein, de la ora 21:45

14 noiembrie 2021

Liechtenstein – ROMÂNIA, de la ora 19:00

Armenia – Germania, de la ora 19:00

Macedonia de Nord – Islanda, de la ora 19:00

sursa: digisport.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate