Sari la conținut

[Fotbal] Finalul unei ere! Buffon și-a anunțat plecarea de la Juventus: ”Viitorul meu este clar și conturat”


HearT;x

Postări Recomandate

Gianluigi Buffon (43 de ani), portarul lui Juventus, va pleca, la finalul acestui sezon, de la clubul la care a scris istorie.

YzRiOTJlZGVhMDExZGY4ZjhmZWVkNTA1M2QxNw==.thumb.jpg

Anunțul a fost făcut chiar de fostul campion mondial.

Buffon va pleca de la Juventus la finalul acestui sezon

„Viitorul meu este clar și conturat. Anul acesta, această experiență frumoasă și foarte lungă cu Juve se va încheia definitiv”, a spus Buffon, citat de Gazzetta dello sport.

Buffon a scris istorie în tricoul lui Juventus, pentru care a evoluatîn 683 de partide, în toate competițiile. Acesta este de zece ori campion al Italiei cu formația din Torino și a câștigat 21 de trofee la club.

Parma și PSG sunt celelalte echipe pentru care a mai jucat Buffon, campion mondial în 2006 cu naționala Italiei.

Portarul italian a evoluat în 12 partide pentru Juventus în acest sezon și a primit șapte goluri.

Mircea Lucescu a încercat să-l aducă pe marele Gianluigi Buffon în Ucraina!

"Il Luce" a recunoscut că a încercat să-l transfere pe legendarul portar Gianluigi Buffon, de la Juventus, în perioada în care o antrena pe Șahtior Donețk, însă mutarea nu s-a mai concretizat.

"Am încercat să-l aduc pe Buffon când eram la Șahtior, e adevărat, dar a trecut acel moment și cred că acum nu se mai poate. Pare imposibil în acest moment, la Dinamo Kiev", a spus Mircea Lucescu, pentru Tuttosport, citat de tuttomercatoweb.com.

Gianluigi Buffon (43 de ani) joacă la Juventus din 2001, după tranferul de la Parma. Portarul a făcut o pauză de un sezon, în stagiunea 2018/2019, când a evoluat pentru PSG.

sursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Termeni de Utilizare & Politică Intimitate